English

Pierwsze pożegnanie

Wang Lina
A First Farewell
Chiny 2018 / 86’
Opowieść o trzech siostrach Present.Perfect.

Pożegnanie z dzieciństwem w chińskim Sinciangu. Kilkuletni Isa nie spodziewa się tego, co przyniesie przyszłość. Choć życie na prowincji nie jest łatwe, chłopiec przywykł zarówno do opieki nad chorą matką, jak i do ciężkiej pracy przy uprawie bawełny. Kiedy nie musi się uczyć lub pomagać bratu w polu, wraz z koleżanką zajmuje się małą owcą. Jednak pewnego dnia, gdy oddali się od domu, zniknie jego mama. To wydarzenie stanie się zwiastunem kolejnych bolesnych zmian, rozstań, po których trudno będzie zapełnić pustkę. W nagrodzonym w Berlinie debiucie młodej reżyserce udało się pokazać blaski i cienie życia w odległym Sinciangu – jej rodzinnej prowincji, która tak jak całe Chiny ulega stopniowej modernizacji. Cena jest jednak wysoka. Mieszkający w tym regionie muzułmańscy Ujgurzy porzucają tradycyjne zajęcia i swoje wsie, by zapewnić sobie przyszłość gdzie indziej. Z dala od bliskich i korzeni. Pierwsze pożegnanie ukazuje konsekwencje tych procesów z perspektywy dziecka, którego świat powoli się rozpada. To poruszająca, łącząca beztroskę ze smutkiem historia ze świetnymi rolami naturszczyków.

Mariusz Mikliński

nagrody

MFF w Berlinie 2019 – Kryształowy Niedźwiedź dla najlepszego filmu w sekcji Generation Kplus; MFF w Tokio 2018 – Azjatycka Nagroda Przyszłości dla najlepszego filmu

Wang Lina

Urodzona w 1987 roku reżyserka pochodząca z regionu autonomicznego Sinciang-Ujgur w zachodnio-północnych Chinach. Ukończyła Communication University of China w Pekinie. Jej debiutancki film Pierwsze pożegnanie został nagrodzony w Berlinie, Hongkongu i Tokio.

Filmografia

2018 Pierwsze pożegnanie / Di yi ci de li bie / A First Farewell

Twórcy

reżyseria Wang Lina
scenariusz Wang Lina
zdjęcia Li Yong
montaż Matthieu Laclau
muzyka Wenzi
obsada Isa Yasan, Kalbinur Rahmati, Alinaz Rahmati, Musa Yasan, Yasan Kamisu, Ugulem Sugur
producent Qin Xiaoyu, Cai Qingzeng
produkcja Shanghai Eternity Media & Culture
właściciel praw The Flash Forward
język ujgurski, mandaryński