English

Człowiek, który wszystkich zaskoczył

Natasza Merkulowa, Aleksiej Czupow
The Man Who Surprised Everyone / Cziełowiek, kotoryj udiwił wsiech
Rosja, Francja, Estonia 2018 / 105’
Beats Dafne

Nagrodzony w Wenecji intymny dramat o umierającym mężczyźnie z głębokiej rosyjskiej prowincji, który postanawia spełnić swoje ostatnie marzenie – założyć strój kobiety. Igor pracuje jako strażnik w syberyjskim lesie. Po incydencie z kłusownikami, podczas którego odnosi rany, odkrywa, że jest śmiertelnie chory. Chociaż jego ciężarna żona Natalia nie ustaje w próbach znalezienia ratunku, sprawa jest już przesądzona. Jednak to nie wymiar egzystencjalny i indywidualny umierania najbardziej interesuje dwoje rosyjskich reżyserów. Ich niecodzienna opowieść rozwarstwia się na dwa splatające się ze sobą wątki. Merkulowa i Czupow z wyczuciem ukazują społeczne reguły przepracowywania śmierci, kiedy chory staje się zakładnikiem rozpoczętej już żałoby. A co się dzieje, jeżeli umierający zasady te drastycznie łamie? Gdy Igor decyduje się zmienić swoją tożsamość i zostać kobietą, spotyka się z radykalnym odrzuceniem. Jego historia staje się wówczas refleksją nad tym, do jakiego stopnia konserwatywną wspólnotę na prowincji organizują genderowo przypisane role społeczne. Zapadająca w pamięć metafora świata zanurzonego w piekle uprzedzeń.  

Sylwia Borowska-Kazimiruk

nagrody

MFF w Wenecji 2018 – najlepsza aktorka (sekcja Orizzonti); MFF w Pingyao 2018 – najlepszy film, Nagroda Publiczności; Crossing Europe Filmfestival 2019 – najlepszy film; Nagrody Krytyków Rosyjskich 2019 – najlepszy aktor

Natasza Merkulowa, Aleksiej Czupow

Pracują ze sobą od lat. Dotychczas pisali razem scenariusze zarówno do produkcji komercyjnych, znanych szerokiej publiczności (Gogol. Nachalo, 2017), jak i własnych, bardziej kameralnych projektów (Miejsca intymne, 2013). Doceniani w kraju i za granicą na takich festiwalach jak Kinotawr Open Russian Film Festival w Soczi  czy na MFF w Wenecji. Ich drugi pełnometrażowy wspólny film Człowiek, który wszystkich zaskoczył został obsypany nagrodami na całym świecie. 

Filmografia

2013 Miejsca intymne / Intimnje mesta / Intimate Parts

2018 Człowiek, który wszystkich zaskoczył / Cziełowiek, kotoryj udiwił wsiech / The Man Who Surprised Everyone

Twórcy

reżyseria Natasza Merkulowa, Aleksiej Czupow
scenariusz Natasza Merkulowa, Aleksiej Czupow
zdjęcia Mart Taniel
montaż Marion Koppel
obsada Jewgienij Tsyganow, Natalia Kudriaszowa
producent Ekaterina Filippowa, Guillaume de Seille
produkcja Arizona Productions, Atlantik, Homeless Bob Production, Non-Stop Productions
właściciel praw Pluto Film
język rosyjski