English

Dobre dziewczyny

Alejandra Márquez Abella
Good Girls / Las niñas bien
Meksyk 2018 / 93’
Dni, które nadejdą Maggie

W swoim nagradzanym drugim filmie meksykańska reżyserka Alejandra Márquez Abella opowiada o kolejnych „gotowych na wszystko” – żonach i partnerkach bogaczy, których nieśpieszne dni spędzane na zamawianiu w restauracjach ślimaków oraz plotkowaniu w przerwach między meczami tenisa przerywa kryzys ekonomiczny w 1982 roku. Szczególnie mocno zaczyna odczuwać go Sofía (Ilse Salas), dotychczas mająca właściwie wszystko: nawet nowiutki samochód w kolorze szampana. No może oprócz Julio Iglesiasa, o którym wciąż fantazjuje. Gdy pracujący dla niej ludzie nie dostają przelewu, a mąż traci grunt pod nogami, jej obracający się wokół tego, co „boskie” i „tandetne”, świat zaczyna się zmieniać. Kiedy byłem młody, myślałem, że pieniądze muszą być najważniejszą rzeczą w życiu. Teraz, kiedy jestem stary, wiem, że tak jest – deklarował kiedyś Oscar Wilde. Bohaterki Abelli bez wahania przyznałyby mu rację, a potem poszły zrobić sobie paznokcie.

Marta Bałaga

nagrody

Fribourg IFF 2019 – najlepszy film; Havana FF 2018 – najlepsza aktorka; Málaga Spanish FF – najlepszy film iberoamerykański, scenariusz, montaż; Toulouse Latin America FF – Nagroda Specjalna Jury

Alejandra Márquez Abella

Meksykańska reżyserka i scenarzystka urodzona w 1982 roku w San Luis Potosí. Studiowała w Barcelonie w Centre d’Estudis Cinematogràfics de Catalunya. Jej pierwszy, zrealizowany w 2009 roku krótki metraż 5 Memories pokazano na ponad 140 światowych festiwalach. Jej dwa filmy pełnometrażowe, Semana Santa i wielokrotnie nagradzane Dobre dziewczyny, odbyły się na festiwalu w Toronto. Za ten ostatni zdobyła w Palm Springs tytuł najbardziej obiecującej młodej reżyserki.

Filmografia

2009 5 recuerdos / 5 Memories (Short)

2015 Semana Santa

2018 Dobre dziewczyny / Las niñas bien / The Good Girls

2019 Perra (short)

Twórcy

reżyseria Alejandra Márquez Abella
scenariusz Alejandra Márquez Abella
zdjęcia Dariela Ludlow
montaż Miguel Schverdfinger
muzyka Tomás Barreiro
obsada Ilse Salas, Flavio Medina, Cassandra Ciangherotti, Paulina Gaitán, Johanna Murillo
producent María José Cordova, Rodrigo Sebastian González, Rafael Ley, Gabriela Maire
produkcja Woo Films
właściciel praw Luxbox
język hiszpański