English

Twoja twarz

Tsai Ming-liang
Your Face / Ni de lian
Taiwan, Francja 2018 / 76’
Tommaso Van Gogh. U bram wieczności

Spotkanie dwóch minimalistów: mistrza długich ujęć Tsaia Ming-lianga i awangardowego japońskiego kompozytora Ryūichiego Sakamoty. Prezentowana na festiwalu w Wenecji Twoja twarz to 13 statycznych zbliżeń twarzy – osób napotkanych na ulicach Tajpej oraz aktora Lee Kang-shenga, ulubieńca reżysera, który wystąpił we wszystkich jego ważnych filmach. Jedni bohaterowie milczą, wpatrując się w obiektyw, inni śmieją się zakłopotani. Ale część postanawia się otworzyć, zdradzają swoje sekrety i dzielą się historiami. Ufają kamerze, która już nie demaskuje ani nie obnaża, lecz staje się zaproszeniem. Reżyser Kapryśnej chmury wpadł na pomysł realizacji tego projektu po nakręceniu filmu The Deserted w technologii virtual reality, w której – jak zauważył – nie można wykorzystywać zbliżeń. W Twojej twarzy Ming-liang skupił się więc na intymnej kontemplacji: mimiki, zmarszczek, smutku i uśmiechów. Atonalna, dyskretna ścieżka dźwiękowa jest idealnym dopełnieniem tego procesu.

Mariusz Mikliński

Tsai Ming-liang

Urodził się w 1957 roku w Kuching w Malezji. W latach 70. przeniósł się na Tajwan. W 1982 roku ukończył studia filmowe na Uniwersytecie Chińskim w Tajpej. Zdobywca Złotego Lwa na MFF w Wenecji za Niech żyje miłość w 1994 roku i Wielkiej Nagrody Jury za Bezpańskie psy w 2013. Znany z regularnej współpracy z aktorem Lee Kang-shengiem. Bohater nowohoryzontowej retrospektywy w roku 2009.

Wybrana filmografia

1994 Niech żyje miłość / Ai qing wan sui / Vive l'Amour

1997 Rzeka / He liu / The River

2003 Bu san / Good Bye, Dragon Inn

2009 Twarz / Visage / Face

2013 Bezpańskie psy / Jiao you / Stray Dogs

Twórcy

reżyseria Tsai Ming-liang
scenariusz Tsai Ming-liang
zdjęcia Ian Ku
montaż Chang Jhong-yuan
muzyka Ryuichi Sakamoto
obsada Huang Hsueh-feng, Hsu Lin Yu-jung, Liu Chin-hua, Chiang Shih-hui, Chen Su-li, Lin Wan-fu, Lin Chin-ta, Chuang Yu-chang, Yeh Ching-fang, Ho Shu-li, Ma Tung-po, Lee Kang-sheng
producent Claude Wang
produkcja Homegreen Films
właściciel praw Claude Wang, Homegreen Films
język chiński
barwa kolor