English

Nasz czas

Carlos Reygadas
Our Time / Nuestro tiempo
Meksyk 2018 / 170’
Między morzem a oceanem Öndög

Carlos Reygadas (bohater retrospektywy podczas 12. NH) opowiada o małżeństwie, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści. W główne role – szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z Amerykaninem partnerki Esther – wcielili się sam reżyser i jego żona Natalia López. Na ekranie towarzyszą im ich własne dzieci, Rut i Eleazar Reygadas. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Intymne są w nim przede wszystkim pytania o relacje i pasja, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami. Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczu z zamiłowaniem do sztuki. Obserwując walczące zwierzęta i zmagających się ze sobą ludzi, Reygadas pokazuje, jak kultura tworzy tamę dla instynktów, jak przekuwa pożądanie, agresję i namiętność w muzykę czy film. Ale wskazuje też na zagrożenie, jakim dla związków jest dziś technologia. Łatwość podróżowania i dostęp do różnych form komunikacji kuszą obietnicami innych miłości, innego życia. Tytułowy „nasz czas” ma więc u Reygadasa wymiar i prywatny, i szerszy wymiar społeczny.

więcej

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w São Paulo 2018 – nagroda krytyki dla najlepszego filmu zagranicznego; FF w Hawanie 2018 – najlepszy reżyser

Carlos Reygadas

Urodzony w 1971 roku meksykański reżyser i scenarzysta. Ukończył studia prawnicze ze specjalizacją w prawie międzynarodowym, jednak porzucił karierę urzędnika dla kina. Jego pełnometrażowy debiut fabularny Japón zdobył nagrody na festiwalach w Cannes, São Paulo i Rio de Janeiro. Pokazywana w Cannes kontrowersyjna Bitwa w niebie z 2005 roku ugruntowała pozycję Reygadasa jako jednego z najciekawszych reżyserów Ameryki Południowej. Z kolei ukończone w 2007 roku Ciche światło podejmuje najważniejsze dla autora wątki w formie najbardziej zbliżonej do klasycznych wzorców kina metafizycznego. W roku 2012 na MFF w Cannes Meksykanin otrzymał nagrodę za reżyserię Post tenebras lux. Jego najnowsza produkcja Nasz czas miała premierę na MFF w Wenecji w 2018 roku. Bohater nowohoryzontowej retrospektywy w 2012 roku.

Filmografia

2002 Japón / Japan

2005 Bitwa w niebie / Batalla en el cielo / Battle in Heaven

2007 Ciche światło / Stellet licht / Silent Light

2012 Post tenebras lux / Post Tenebras Lux

2018 Nasz czas / Nuestro tiempo / Our Time

Twórcy

reżyseria Carlos Reygadas
scenariusz Carlos Reygadas
zdjęcia Adrian Durazo, Diego García
montaż Karla Diaz
obsada Natalia López, Carlos Reygadas, Phil Burges
producent Jaime Romandía, Eva Jakobsen, Mikkel Jersin, Fiorella Moretti, Anthony Muir, Katrin Pors
produkcja Bord Cadre Films, Detalle Films, Eficine, Film i Väst, Foprocine, Luxbox, Mantarraya Producciones, Mer Film, No Dream Cinema, Snowglobe Films, The Match Factory, ZDF/Arte
polski dystrybutor Gutek Film
język hiszpański