English

Ray & Liz

Richard Billingham
Wielka Brytania 2018 / 108’
Przynęta Rosyjski młokos

W komunalnym mieszkaniu na przedmieściach Birmingham Liz układa puzzle. Gdy pochylona nad stołem dopasowuje kolejne elementy, jej własne życie rozsypuje się na kawałki. Richard Billingham opowiada o życiu na marginesie, które jest postępującym procesem izolacji: od centrum miasta, społeczeństwa, innych ludzi, siebie nawzajem. Nic dziwnego, że lejtmotywem opowieści są zalegające rachunki i związana z nimi groźba odcięcia od prądu i gazu. O takich ludziach jak Ray i Liz mów się, że są „dysfunkcyjni”, ale reżyser nie ocenia swoich bohaterów ani ich starań utrzymania się na powierzchni. Kreśli przy tym przejmujący obraz obojętnego systemu w Wielkiej Brytanii czasów Thatcher, który co prawda pomaga przetrwać, ale zarazem utrzymuje ludzi w stanie patologicznej biedy. Twórcę interesują detale, drobne sytuacje opisujące stan materialnego i duchowego ubóstwa. Sposoby, jakich chwytają się dzieci, by uciec z domu będącego jaskinią chaosu. Billingham kolekcjonuje gesty i przebłyski bliskości, heroiczne starania o zachowanie pozorów normalności. Przywiązuje przy tym wagę do strony wizualnej – ozłaca samotność alkoholika Raya promieniami słońca, otacza ćmiącą taniego papierosa Liz szlachetnym półmrokiem, jakby była bohaterką wielkich malarskich dzieł.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Locarno 2018 – Nagroda Specjalna Jury; MFF w Salonikach 2018 – Złoty Aleksander; BAFICI 2019 – najlepsze zdjęcia, najlepsza aktorka, Nagroda SIGNIS

Richard Billingham

Fotograf, reżyser i artysta wizualny, w 2001 roku nominowany do prestiżowej Nagrody Turnera. Jego prace były wystawiane m.in. w londyńskich Tate i Muzuem Wiktorii i Alberta, a także w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. W 1996 roku legendarny kolekcjoner Charles Saatchi umieścił jego prace na wystawie Sensation, skupiającej najlepszych młodych brytyjskich artystów. Jest laureatem Deutsche Börse Photography Prize. Ray & Liz to kolejny powrót Billinghama do rodzinnego domu i historii własnych rodziców. W 1996 roku wydał album ze zdjęciami Ray’s a Laugh, kilkanaście lat później stworzył instalację Ray.

Filmografia

1998 Liz Smoking (short)

1998 Fishtank (short) 

1999 Playstation (short) 

2016 Ray (short) 

2018 Ray & Liz 

Twórcy

reżyseria Richard Billingham
scenariusz Richard Billingham
zdjęcia Daniel Landin
montaż Tracy Granger
obsada Ella Smith, Justin Salinger, Patrick Romer, Deirde Kelly
producent Jacqui Davies
produkcja Primitive Film
właściciel praw Luxbox
język angielski