English
zaloguj / zarejestruj

Żyjemy tylko dwa razy. Sztuka wideo z Iranu - oprowadzania kuratorskie

We Only Live Twice. Moving Images From Iran - curator tour
Zniknięcie

Żyjemy tylko dwa razy to seans wystawowy zbudowany z projekcji i instalacji wideo irańskich artystek i artystów, rozszerzający przegląd nowego kina irańskiego na 18. MMF Nowe Horyzonty.

Żyjesz tylko dwa razy - albo tak ci wydaje - fraza z piosenki Nancy Sinatry z filmu o Bondzie służy tu za metaforę kondycji współczesnych twórców z Iranu. Wpisana w tę kondycję podwójność jest jednym z motywów przewodnich wystawy, opowiadającej o rzeczywistości, która na każdym kroku ulega rozdwojeniu. Irańscy artyści uczestniczą w zglobalizowanej kulturze, posługują się uniwersalnymi idiomami współczesnej sztuki, a jednocześnie odnoszą się do realiów republiki islamskiej, która z kulturą globalną pozostaje w sporze, posługując się odmiennym systemem norm obyczajowych oraz politycznych zakazów i nakazów.

Każdy człowiek prowadzi podwójne życie - jedno prywatne a drugie publiczne. W Iranie, gdzie państwo sprawuje nad sferą publiczną rygorystyczną kontrolę, te dwa życia potrafią szczególnie daleko się rozejść i toczyć się w innych rytmach. Nie każdy twórca potrafi zmieścić się w ramach tworzonych dla sztuki przez państwo, toteż istotna część irańskiego życia artystycznego toczy się na emigracji. W podwójność narracji wystawy wpisane jest jej rozpięcie między dwoma różnymi miejscami akcji, Iranem rzeczywistym i Iranem wyobrażonym/wspominanym z emigracyjnej perspektywy.

Czy artyści żyjący dwa razy (globalnie i lokalnie, prywatnie i publicznie, zgodnie z narzuconymi zasadami i w oporze przeciw nim, w kraju i na emigracji) posiadają również podwójną tożsamość? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy w ich projektach wideo, składających się na zapętlony, trwający półtorej godziny seans.

Specjalną uczestniczką wystawy jest polska artystka, Aneta Grzeszykowska, którą zaprosiliśmy do zaprezentowania zrealizowanego w Iranie projektu fotograficznego Iranian Film Stills.

artyści: Arash Nassiri, Bahar Noorizadeh, Pooya Razi, Mohammad Shirvani, Maryam Tafakory, Tala Vahabzadeh, Rambod Vala oraz Aneta Grzeszykowska
kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski
współpraca kuratorska: Joanna Stembalska (Studio BWA)
przestrzeń wystawy: Fabien Lédé

Galeria Studio BWA Wrocław
ul. Ruska 46a/301 (w podwórku, II piętro)
28.07-18.08.2018, do końca festiwalu: 14:00-22:00
po festiwalu w godzinach działania galerii Studio BWA:
środa-czwartek 14:00-18:00, piątek 12:00-19:00, sobota 12:00-16:00 lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, wstęp wolny
wernisaż: 27.07, 19;00