English

Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie

Bogdan Theodor Olteanu
Several Conversations About a Very Tall Girl / Câteva conversaţii despre o fată foarte înaltă
Rumunia 2018 / 70’
Jonaki Kwiaciarnia

Lesbijski mumblecore z Rumunii. Dwie dziewczyny zaczynają konwersować przez internet - początkowo o innej kobiecie, która kiedyś była im bliska. Postanawiają się spotkać, romans wisi w powietrzu. Rozmowy prowadzą do kawy, kawa do wina, wino do zbliżenia. Przełamywaniu dystansu towarzyszy jednak coraz większy rozdźwięk oczekiwań: jedna szuka kogoś, kto zamknąłby się z nią w bezpiecznej "szafie", druga śmielej mierzy się z życiem i gotowa jest skoczyć na głęboką wodę. Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie - kameralny, niezależny film rozpisany na cztery aktorki - oprócz niuansów życia erotyczno-uczuciowego odsłania uprzedzenia wobec osób LGBT w Rumunii, które same też często wierzą w krzywdzące stereotypy. Pierwszy pełnometrażowy film reżysera i scenarzysty Bogdana Theodora Olteanu to także debiut dla współpracujących z nim operatora kamery, scenografa oraz aktorek. Dzięki ich wysiłkom powstało małe dzieło, które sprawia wrażenie szczerego i niewymuszonego.

Adam Kruk

nagrody

MFF Transilvania 2018 – najlepszy film rumuński

Bogdan Theodor Olteanu

Rumuński reżyser bez filmowego wykształcenia. Zanim zaczął tworzyć filmy, był rugbystą i dziennikarzem śledczym, zajmował się marketingiem sportowym i komunikacją polityczną, pracował też w teatrze. Debiutował w 2014 roku krótkim metrażem Sunday Morning, w następnym roku stworzył dwa kolejne. W maju na festiwalu Transilvania pokazał pełnometrażowy debiut Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie, który sam wyreżyserował, wyprodukował i napisał do niego scenariusz.

Filmografia

2014 Duminică dimineață / Sunday Morning (short)

2015 Dumneavoastră, tu / I do not know which Maria (short)

2015 Lampioane chinezești / Chinese Lanterns (short)

2018 Kilka rozmów o bardzo wysokiej dziewczynie / Câteva conversații despre o fată foarte înaltă / Several Conversations about a Very Tall Girl

Twórcy

reżyseria Bogdan Theodor Olteanu
scenariusz Bogdan Theodor Olteanu, Ana Ivan, Denisa Niţă
zdjęcia Mihai Marius Apopei
montaż Tudor D. Popescu
muzyka Ana Enescu
obsada Silvana Mihai, Florentina Năstase, Denisse Moise, Ana Ivan
producent Bogdan Theodor Olteanu, Gabi Suciu
produkcja Atelier de Film UNATC, Popski Film, Venetic
język rumuński