English

Tamte dni, tamte noce

Luca Guadagnino
Call Me by Your Name
Włochy, Francja, Brazylia, USA 2017 / 132’
Szron The Square

Wystarczy obejrzeć kilka pierwszych scen Tamtych dni, by zrozumieć, dlaczego jego reżyser w gronie swoich największych mistrzów wymienia Bernardo Bertolucciego. Podobnie jak twórca Ukrytych pragnień, Luca Guadagnino urasta do rangi specjalisty w tworzeniu filmów przesiąkniętych zmysłowością. Tym razem Włoch cofa się do początku lat 80., a miejscem akcji czyni piękną lombardzką prowincję. W położonej tam posiadłości mieszka rodzina amerykańskiego profesora, której członkowie spędzają czas na prowadzeniu intelektualnych dyskusji i celebrowaniu drobnych, codziennych przyjemności. Spokojny rytm życia bohaterów ulega zakłóceniu, gdy w ich willi pojawia się pewien student. Przystojny i przebojowy Oliver budzi zainteresowanie wszystkich domowników, ale jeden z nich zaczyna czuć coś więcej niż zwykłą ciekawość. Prowokacyjny punkt wyjścia prowadzi Guadagnino do opowiedzenia historii o jednocześnie konstruktywnej i destrukcyjnej sile pożądania.

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Melbourne 2017 - Nagroda People's Choice; Oscar 2018 - najlepszy scenariusz adaptowany; Film Independent Spirit Awards 2018 - najlepsze zdjęcia, rola męska (Timothée Chalamet)

Luca Guadagnino

Urodził się w 1971 roku w Palermo. Pierwsze lata życia spędził w Etiopii, gdzie jego ojciec uczył historii i języka włoskiego. Studiował na rzymskim uniwersytecie La Sapienza, ukończył dwa fakultety: historię i krytykę filmową (pracę magisterską poświęcił twórczości Jonathana Demme’a). Jako reżyser po raz pierwszy zyskał rozgłos w 2005 roku za sprawą filmu Melissa P. Zrealizowane przez niego cztery lata później Jestem miłością otrzymało nominację do Oscara za najlepsze kostiumy i do Złotego Globu za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Wybrana filmografia

1999 The Protagonists

2005 Melissa P.

2009 Jestem miłością / Io sono l’amore / I Am Love

2013 Bertolucci on Bertolucci (co-dir., doc.)

2015 Nienasyceni / A Bigger Splash

Twórcy

reżyseria Luca Guadagnino
scenariusz James Ivory, Andre Aciman
zdjęcia Sayombhu Mukdeeprom
montaż Walter Fasano
muzyka Yves-Marie Omnes
obsada Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg
producent Emilie Georges, Luca Guadagnino, James Ivory, Marco Morabito, Peter Spears, Rodrigo Teixeira
produkcja Frenesy Film Company, La Cinéfacture, RT Features, Water's End Productions, M.Y.R.A. Entertainment
polski dystrybutor UIP
język angielski, włoski, francuski, niemiecki
barwa kolor