English

Fokstrot

Samuel Maoz
Foxtrot
Izrael, Szwajcaria, Niemcy, Francja 2017 / 108’
Fantastyczna kobieta Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc

Wielki powrót Samuela Maoza, twórcy głośnego Libanu z 2009 roku. Inaczej niż w tamtym dusznym i klaustrofobicznym filmie, tym razem izraelski reżyser puszcza wodze fantazji i daje upust nieskrępowanej wyobraźni. Wciąż jednak pozostaje wierny tematyce wojny i jej wpływu na psychikę bohaterów. W Fokstrocie Maoz konfrontuje nas z doświadczeniem dwojga ludzi w średnim wieku, którzy otrzymują informację, że coś złego stało się ich przebywającemu na froncie synowi. Z biegiem czasu sytuacja się komplikuje, komunikaty stają się coraz bardziej sprzeczne, a realizm miesza się z logiką snu. Ukazanie w pełnym czarnego humoru filmie absurdów izraelskiej służby wojskowej spotkało się z protestami lokalnych polityków. W reakcji na nie Maoz oświadczył: Jeśli krytykuję kraj, w którym żyję, robię to dlatego, że się o niego troszczę, robię to z miłości. Podejście to zyskało zrozumienie widowni i krytyki na całym świecie. Fokstrot otrzymał Wielką Nagrodę Jury na festiwalu w Wenecji, a także został zakwalifikowany na oscarową shortlistę.

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Wenecji 2017 – Wielka Nagroda Jury; Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej 2017 – najlepszy film, reżyser, aktor, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk

Samuel Maoz

Urodzony w 1962 roku w Tel Awiwie. Jako 20-latek odbył służbę wojskową, w trakcie której wziął udział w pierwszej wojnie libańskiej. Po powrocie do cywila związał się z branżą filmową i zdobywał doświadczenie jako operator oraz scenograf. W 2000 roku podjął się pierwszych prób reżyserskich przy serii filmów dokumentalnych realizowanych dla telewizji ARTE. W 2009 roku zrealizował inspirowany własnymi przeżyciami dramat wojenny Liban, który przyniósł mu Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.

Filmografia

2009 Liban / Lebanon

2013 Manybuy (short)

2017 Fokstrot / Foxtrot

Twórcy

reżyseria Samuel Maoz
scenariusz Samuel Maoz
zdjęcia Giora Bejach
montaż Arik Leibovitch, Guy Nemesh
muzyka Ophir Leibovitch, Amit Poznansky
obsada Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray
producent Marc Baschet, Viola Fügen,Cédomir Kolar, Michael Weber
produkcja Bord Cadre Films
polski dystrybutor Aurora Films
język angielski