English
zaloguj / zarejestruj

Dziedziczki

Marcelo Martinessi
The Heiresses / Las herederas
Paragwaj, Niemcy, Urugwaj, Brazylia, Norwegia, Francja 2018 / 95’
Bliskość Dzikie róże

Chela (Ana Brun) całe dnie spędza w domu, malując, ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, których rytmu pilnuje bardziej przebojowa i harda Chiquita (Margarita Irún). Choć kobiety od dekad są parą, nauczyły się ukrywać swój związek przed wścibskimi oczami konserwatywnego paragwajskiego społeczeństwa. Gdy jednak wpadają w kłopoty finansowe, ich życie czeka rewolucja i nawet wyprzedaż drogocennego wyposażenia domu, będącego symbolem ich przynależności do elity, nie wystarczy, by utrzymać status quo. Chiquita trafia do więzienia za długi, a wycofana do tej pory Chela zmuszona jest wyjść ze skorupy i zmierzyć się z zewnętrznym światem. Podążając za nią, obserwujemy, jak spokojna, intymna opowieść zaczyna wręcz wrzeć od emocji. Rozpisane właściwie wyłącznie na kobiety Dziedziczki okazały się rewelacją tegorocznego Berlinale i zdobyły nagrodę Alfreda Bauera dla nowatorskiego filmu oraz Srebrnego Niedźwiedzia za wspaniałą rolę Any Brun.

Adam Kruk

nagrody

MFF w Berlinie 2018 - Nagroda Alfreda Bauera, najlepsza aktorka (Ana Brun)

Marcelo Martinessi

Urodził się w stolicy Paragwaju Asunción, gdzie studiował komunikację. Następnie uczył się w London Film School i pracował dla paragwajskiej telewizji. Swoje pierwsze dzieła pokazywał na festiwalach w Berlinie, Clermont-Ferrand i Wenecji, gdzie w 2016 roku jego La voz perdida uznano za najlepszy film krótkometrażowy. Dziedziczki są jego pełnometrażowym debiutem, który zawojował tegoroczny festiwal w Berlinie i zdobył aż dwie nagrody.

Filmografia

2009 Karai norte (short)

2011 Calle última (short)

2013 La voz perdida / The Lost Voice (short)

2017 Dziedziczki / Las herederas / The Heiresses

Twórcy

reżyseria Marcelo Martinessi
scenariusz Marcelo Martinessi
zdjęcia Luis Armando Arteaga
montaż Fernando Epstein
obsada Ana Brun, Margarita Irún, Ana Ivanova, Nilda Gonzalez, María Martins
producent Sebastián Peña Escobar, Marcelo Martinessi
produkcja La Babosa Cine, Mutante Cine, Pandora Film Produktion, Esquina Filmes, Norsk Filmproduksjon, La Fábrica Nocturna
polski dystrybutor Aurora Films
język hiszpański
barwa kolor