English

Jeszcze dzień życia

Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Another Day of Life
Polska, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Węgry 2018 / 84’
Dom, który zbudował Jack Kafarnaum

Raúl de la Fuente i Damian Nenow sięgają po wydaną w 1976 roku książkę Ryszarda Kapuścińskiego i tak jak Ari Folman w pamiętnym Walcu z Baszirem, za pomocą ostrej, komiksowej kreski szkicują obraz wyniszczającej wojny w Angoli. Łączący techniki animacji, dokumentu i fabuły film - prezentowany na festiwalu w Cannes - to dzieło hipnotycznie wciągające. Główny bohater, Kapuściński we własnej osobie, wprowadza nas w rzeczywistość paradoksów wojny i trudnych wyborów, których musiał wówczas dokonać. Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej - mówił o swoich doświadczeniach Kapuściński. Reżyserzy z uwagą przysłuchują się jego słowom, a jednocześnie szukają prawdy także poza książką mistrza. Rozmawiając z ludźmi, których opisywał, prowadzą śledztwo na własną rękę.

Marta Bałaga

Damian Nenow

Polski reżyser urodzony w 1983 roku we Wrocławiu. Jego nagrodzoną m.in. w Annecy animację Ścieżki nienawiści wyświetlano na ponad 90 festiwalach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Specjalista w wielu dziedzinach związanych z grafiką komputerową, od 2005 roku współpracuje ze studiem Platige Image. Pełnometrażowy film Jeszcze dzień życia na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego zaprezentowano w Cannes.

Filmografia

2005 The Aim (short)

2010 Ścieżki nienawiści / Paths of Hate (short)

2010 Miasto ruin / City of Ruins (short)

2015 Fly for Your Life (short)

2018 Jeszcze dzień życia / Another Day of Life

Raúl de la Fuente

Urodzony w 1974 roku hiszpański reżyser, producent i scenarzysta. Założyciel firmy produkcyjnej Kanaki Films. Autor nagradzanego krótkiego metrażu Minerita oraz świetnie przyjętego dokumentu Ostatni nomadzi z 2006 roku. Zrealizowany wraz z Damianem Nenowem pełnometrażowy film Jeszcze dzień życia, łączący w sobie elementy animacji i dokumentu, pokazano na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Filmografia

2006 Ostatni nomadzi / Nömadak Tx

2013 Minerita (documentary short)

2014 I Am Haiti

2017 Gold Fever (doc. short)

2018 Jeszcze dzień życia / Another Day of Life

Twórcy

reżyseria Damian Nenow, Raúl de la Fuente
scenariusz Raúl de la Fuente, Amaia Remirez, Niall Johnson, David Weber, Damian Nenow
zdjęcia Raúl de La Fuente, Gorka Gómez Andreu
montaż Raúl de La Fuente
muzyka Mikel Salas
animacja Rafał Kidziński
obsada Mirosław Haniszewski, Vergil Smith, Tomasz Ziętek, Olga Bołądź, Rafał Fudalej, Paweł Paczesny
producent Amaia Remirez, Jarosław Sawko, Ole Wendorff-Østergaard
produkcja Platige Image, Kanaki Films, Puppetworks Animation Studio, Animationsfabrik, Umedia, Walking The Dog, Wuste Film
właściciel praw Next Film/Platige Image
język angielski, polski, hiszpański, portugalski