en

Człowiek, który zabił Don Kichota

The Man Who Killed Don Quixote
reż. Terry Gilliam
Hiszpania, Belgia, Francja, Portugalia, Wielka Brytania 2018 / 132’
napisy: polskie i angielskie

Jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów w dziejach kina wreszcie trafia na ekrany. Kiedy 25 lat temu Terry Gilliam (bohater nowohoryzontowej retrospektywy w 2011 roku) przystąpił do pracy nad filmem o Don Kichocie, nie przypuszczał zapewne, że sam wstępuje właśnie do klubu filmowych błędnych rycerzy. Trwająca ćwierć wieku walka z wiatrakami (niesolidni producenci, powodzie, choroby, nieustające problemy z budżetem) zakończyła się szczęśliwie dopiero w 2018 roku. W role aroganckiego filmowca trzaskającego reklamy, wiejskiego szewca-fantasty i pięknej żony producenta wcielają się kolejno: Adam Driver, Jonathan Pryce i Olga Kurylenko. To historia bezczelnego reżysera, który zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Wskutek zaskakującego splotu zdarzeń trafia do małej wioski, w której jeden z mieszkańców żyje w przekonaniu, że jest Don Kichotem. Obu bohaterów połączy seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia. Terry Gilliam z jednym na pewno zgodziłby się z Don Kichotem: Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.

Opracowanie: Małgorzata Sadowska

Terry Gilliam

Zaczynał jako rysownik, ilustrator, autor reklamówek i producent. Urodził się w 1940 roku w Medicine Lake w stanie Minnesota. W 1969 roku w Londynie dołączył do grupy brytyjskich komików, zasłynął pomysłowymi animacjami-wycinankami wykorzystanymi w filmach Monty Pythona. Sporadycznie występował jako aktor. Monthy Python i Święty Graal był dla niego szansą, by po raz pierwszy stanąć za kamerą wraz ze współreżyserem Terrym Jonesem. Wkrótce doczekał się samodzielnego debiutu - Jabberwocky. Przylgnęła do niego łatka niepoprawnego fantasty i anarchizującego humorysty. Oscylując pomiędzy artystyczną ekstrawagancją i zadziwiającą nieprzewidywalnością, Gilliam konsekwentnie dowodzi oryginalności swoich wizji. W 2009 roku został uhonorowany nagrodą Academy Fellowship, jest laureatem nagród BAFTA (za animacje do Latającego cyrku Monthy Pythona), otrzymał także nominacje do Oscara (scenariusz Brazil) i Złotych Globów.

Wybrana filmografia:

1975 Monty Python i Święty Graal / Monty Python and the Holy Grail (co-dir.)

1977 Jabberwocky

1981 Bandyci czasu / Time Bandits

1983 Karmazynowe Ubezpieczenie Ostateczne / The Crimson Permanent Assurance (short)

1985 Brazil

1988 Przygody Barona Munchausena / The Adventures of Baron Munchausen

1991 Fisher King / The Fisher King

1995 12 małp / Twelve Monkeys

1998 Las Vegas Parano / Fear and Loathing in Las Vegas

2005 Nieustraszeni bracia Grimm / The Brothers Grimm

2005 Kraina traw / Tideland

2009 Parnassus – człowiek, który oszukał diabła / The Imaginarium of Doctor Parnassus

2013 Teoria wszystkiego / The Zero Theorem

Twórcy

reżyseria Terry Gilliam
scenariusz Terry Gilliam, Tony Grisoni (based on a novel by Miguel de Cervantes)
zdjęcia Nicola Pecorini
montaż Teresa Font, Lesley Walker
muzyka Roque Baños
obsada Adam Driver, Jonathan Pryce, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård, Joana Ribeiro
producent Mariela Besuievsky, Gerardo Herrero, Amy Gilliam, Grégoire Melin, Sébastien Delloye
produkcja Alacran Pictures, Tornasol Films, Entre Chien et Loup, Ukbar Filmes, El Hombre Que Mato A Don Quijote AIE, Carisco Producciones AIE
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski, hiszpański
barwa kolor