English
zaloguj / zarejestruj

Zniewaga

Ziad Doueiri
The Insult / L'insulte
Francja, Cypr, Belgia, Liban, USA 2017 / 112’
Zielona mgła

Współczesny Bejrut. Sąsiedzka kłótnia pomiędzy Tonim, libańskim chrześcijaninem, a Yasserem, uchodźcą z Palestyny, wymyka się spod kontroli. Błaha sprzeczka znajduje swój finał przed sądem, gdzie przykuwa uwagę dziennikarzy i zostaje zamieniona w spór o charakterze historyczno-politycznym. Z każdym wypowiedzianym zdaniem atmosfera staje się coraz gęstsza, a wynik konfrontacji - bardziej niepewny. Reżyser Ziad Doueiri wyjaśnia na ekranie paradoksy bliskowschodniej rzeczywistości. Przy okazji ukazuje także uniwersalny mechanizm, zgodnie z którym czasem wystarczy mały impuls, by ożywić skrywane od dawna frustracje i resentymenty. Bijąca ze Zniewagi gniewna energia sprawia, że krytycy porównują libański film do wczesnych dokonań Spike'a Lee, ze słynnym Rób, co należy na czele. Nic dziwnego, że dzieło Doueiriego zyskało status jednego z największych odkryć zeszłorocznego festiwalu w Wenecji, a wcielający się w postać Yassera Kamel El Basha otrzymał Puchar Volpiego dla najlepszego aktora. Zwieńczeniem sukcesów Libańczyka okazała się nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Wenecji 2017 – Volpi Cup dla najlepszego aktora; FEST International Film Festival 2018 - FEDEORA Jury Award; The Lebanese Movie Awards 2018 - najlepszy film libański, najlepsza obsada w libańskim filmie, najlepszy libański reżyser

Ziad Doueiri

Urodzony w 1963 roku w Libanie. W trakcie libańskiej wojny domowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie związał się ze światem show-biznesu. Przygodę z poważnym kinem rozpoczął jako operator kamery na planach Quentina Tarantino, z którym pracował przy Wściekłych psach, Pulp Fiction i Jackie Brown. Niedługo później wyreżyserował swój pierwszy film - Zachodni Bejrut, który pokazał premierowo na festiwalu w Cannes.

Filmografia

1998 Beyrouth Al Gharbiyya / West Beirut 

2004 Lila dit ça / Lila Says

2012 L'Attentat / The Attack

2013 Affaire Étrangère / Foreign Affairs

2017 Zniewaga / Qadiyya raqm 23 / The Insult 

Twórcy

reżyseria Ziad Doueiri
scenariusz Ziad Doueiri, Joëlle Touma
zdjęcia Tommaso Fiorilli
montaż Dominique Marcombe
muzyka Éric Neveux
obsada Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh
producent Rachid Bouchareb, Jean Bréhat, Antoun Sehnaoui, Nadia Turincev
produkcja Rouge International, Tessalit Productions, Ezekiel Films, Scope Pictures, Douri Films
właściciel praw Indie Sales
język arabski
barwa kolor