English

Najczystszy jest popiół

Jia Zhang-ke
Ash Is Purest White / Jiang hu er nv
Chiny, Francja, Japonia 2018 / 150’
Na wojnie Nieposłuszne

Opowieść o miłości w nieromantycznych czasach turbokapitalizmu i przykład oryginalnego kina gangsterskiego w charakterystycznym stylu chińskiego mistrza, Jia Zhang-ke. W swoim najnowszym dziele, prezentowanym w konkursie festiwalu w Cannes, twórca przedstawia historię Qiao (Tao Zhao, ulubiona aktorka reżysera, która wystąpiła w większości jego filmów, m.in. w Martwej naturze Dotyku grzechu), dziewczyny zakochanej w prowincjonalnym gangsterze o imieniu Bin. Na zapleczu dyskoteki para prowadzi nielegalny salon gier. Nieoczekiwany atak konkurencyjnego gangu stawia Qiao przed dramatycznym wyborem. Ratuje Bina, ale jednocześnie go traci. Jia Zhang-ke zgłębia uczucia swoich bohaterów, którym przychodzi drogo zapłacić za grzechy i walkę o honor. Jia ponownie umieszcza akcję swojego filmu w rodzinnych stronach. Największe miasto prowincji Shanxi, jednocześnie nowoczesny i zanurzony w wielowiekowej tradycji Datong, jak w soczewce skupia wszystkie problemy Chin XXI wieku.

Against Gravity

Jia Zhang-ke

Chiński reżyser i scenarzysta zaliczany do tzw. Szóstej Generacji. Studiował malarstwo, ale kino zafascynowało go tak bardzo, że w 1995 roku założył wytwórnię Youth Experimental Film Group i zaczął kręcić filmy wideo. Absolwent Pekińskiej Akademii Filmowej. Jego fabularny debiut Kieszonkowiec okazał się ogromnym sukcesem, a następne filmy (Nieznane rozkosze, 3. NH; Świat, 5. NH) były prezentowane na największych festiwalach. Zrealizowana w 2006 roku Martwa natura wygrała MFF w Wenecji, natomiast Dotyk grzechu zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz w Cannes w 2013 roku. 

Wybrana filmografia

1997 Kieszonkowiec / Pick Pocket / Xiao wu

2000 Platforma / Platform / Zhantai 

2002 Nieznane rozkosze / Unknown Pleasures / Ren xiao yao 

2004 Świat / The World / Shijie 

2006 Martwa natura / Still Life / Sanxia haoren 

2013 Dotyk grzechu / A Touch of Sin / Tian zhu ding 

2015 Nawet góry przeminą / Mountains May Depart / Shan he gu ren

Twórcy

reżyseria Jia Zhang-ke
scenariusz Jia Zhang-ke
zdjęcia Éric Gautier
montaż Matthieu Laclau
obsada Tao Zhao, Fan Liao, Zheng Xu, Casper Liang
producent Shôzô Ichiyama, Nathanaël Karmitz, Shiyu Liu, Zhonglun Ren
produkcja Shanghai Film Group Corporation, Xstream Pictures (Beijing), Huanxi Media Group, Limited (Taizhou), Huanxi Media Group Limited (Tianjin), mk Productions
polski dystrybutor Against Gravity
język mandaryński