English
zaloguj / zarejestruj

Tęsknota

Valeska Grisebach
Longing / Sehnsucht
Niemcy 2006 / 88’
Western

Andreas pracuje jako ślusarz otwierający drzwi, ale prywatnie zamyka się coraz bardziej. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy jedzie z kolegami z ochotniczej straży pożarnej na wspólny weekend. W domu na wsi pod Berlinem zostawił kochającą żonę i dziecko. Czując potrzebę wolności, rusza na parkiet, gdzie zakręci mu się w głowie. Rano obudzi się z obcą kobietą u boku. Wtedy zacznie dryfować pomiędzy dwiema namiętnościami. Tęsknota to współczesna tragedia szekspirowska, Romeo i Julia w wiejskiej scenerii. Reżyserka z pomocą nieprofesjonalnych aktorów w mistrzowski sposób portretuje prowincję. Jak nikt inny potrafi wetknąć kij w mrowisko, wywołując silne reakcje. Daleka od opisywania społecznych dylematów wyższej klasy, pozostaje bliska wartościom wyznawanym przez zwykłego robotnika. 

Marcin Radomski

nagrody

FF w Warszawie 2006 - Specjalna Nagroda Jury; Buenos Aires IFIC 2006 - Specjalna Nagroda Jury; MFF w Gijón 2006 - Grand Prix

Valeska Grisebach

Urodzona w 1968 roku niemiecka reżyserka i scenarzystka. Zajmowała się filozofią, by później studiować reżyserię w Wiedeńskiej Akademii Filmowej pod okiem m.in. Michaela Hanekego i Ulricha Seidla. Tam poznała Barbarę Albert i Jessicę Hausner, z którymi dzieli talent do dokumentalnej obserwacji i wrażliwość na kwestie społeczne, uchwycone w swoich najintymniejszych przejawach. Jej debiut Mein Stern zdobył m.in. nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto, a Tęsknota wyróżnienia w Buenos Aires, Gijón i Warszawie. Western prezentowany był na festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. 

Filmografia

2001 Mein Stern / Be my Star

2006 Tęsknota / Sehnsucht / Longing 

2007 Narben (doc.) 

2017 Western 

Twórcy

reżyseria Valeska Grisebach
scenariusz Valeska Grisebach
zdjęcia Bernhard Keller
montaż Bettina Böhler, Valeska Grisebach, Natalie Barrey
muzyka Martin Hossbach
obsada Andreas Müller, Ilka Welz, Anett Dornbusch, Erika Lemke, Markus Werner, Doritha Richter, Detlef Baumanngi
producent Peter Rommel, David Groenewold
produkcja Rommel Film, Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF), ZDF/3sat, GFP
język niemiecki
barwa kolor