English

Autsajder

Adam Sikora
Polska 2018 / 89’
Alfabet Greenawaya "Bestia" z muzyką Włodka Pawlika

Są takie czasy, kiedy nie da się uciec przed polityką. Nawet jeśli jesteś takim autsajderem jak Franek, student malarstwa, który swojemu kumplowi wspierającemu solidarnościowe podziemie obwieszcza: życie mnie nie interesuje. Jest zima 1981 roku, początek stanu wojennego. Chłopak nie angażuje się w działalność opozycji. Wszystko się jednak zmieni, gdy pewnego wieczoru zasiedzi się u dziewczyny. Godzina milicyjna, kilka słów za dużo przy próbie wylegitymowania, areszt. Odkryte w mieszkaniu ulotki, które przekazał mu przyjaciel, nie poprawią jego sytuacji. Sprawa staje się polityczna. Adam Sikora (Wydalony - konkurs 9. NH; Powrót Giganta - 17. NH) w swoim dusznym, rozgrywającym się w więziennych wnętrzach filmie wraca do jednego z kluczowych tematów swojej twórczości - potrzeby alienacji, życia poza głównym nurtem. Historyczny kontekst nadaje tej postawie przewrotną wymowę. Indywidualizm chłopaka ma w sobie element konformizmu, ale rzeczywistość, uzbrojona w ironię i przypadek, każe mu zweryfikować swoją postawę. Przemianę Franka, jego ponowne wejście w życie, przekonująco ukazuje Łukasz Sikora, syn reżysera.

Mariusz Mikliński

Adam Sikora

Urodził się w 1960 roku w Mikołowie. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Bywa operatorem, scenarzystą i reżyserem. Najbardziej znany jest jako autor zdjęć - pracował przy tak głośnych i nagradzanych filmach jak Młyn i krzyż Lecha Majewskiego czy Cztery noce z Anną i Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Jako reżyser realizuje filmy zarówno dokumentalne (Blusmeni. Ballada o Janku "Kyksie" SkrzekuBoże Ciało), jak i fabularne (EwaGigantWydalony).

Wybrana filmografia

2005 Gigant

2005-2006 Boże Ciało (doc.)

2009 Mikołów (doc.)

2009 Paweł (doc.)

2009 Wydalony / Expelled

2010 Ewa

2016 Powrót Giganta / The Giant’s Return

Twórcy

reżyseria Adam Sikora
scenariusz Adam Sikora
zdjęcia Tomasz Woźniczka
montaż Beata Walentowska
muzyka Tymoteusz Bies
obsada Łukasz Sikora, Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka, Mariusz Bonaszewski, Marek Kalita, Arkadiusz Janiczek, Mariusz Jakus, Tomasz Sapryk
producent Włodzimierz Niderhaus
właściciel praw WFDiF
język polski