English

Via Carpatia

Klara Kochańska, Kasper Bajon
Polska, Macedonia, Czechy 2018 / 75’
Tigre Widzialne i niewidzialne

Za dwa tygodnie mają wyjechać z Polski na wymarzony urlop. Ale najpierw Julia i Piotr idą na rodzinną kolację z odchodzącą na emeryturę matką, która właśnie teraz zamierza uporządkować wszystkie ważne sprawy. Chciałaby, aby Piotr sprowadził do domu swojego ojca - uchodźcę przebywającego od kilku miesięcy w jednym z obozów w Grecji. Małżeństwo rusza w wyczerpującą fizycznie i psychicznie podróż na południe Europy. Via Carpatia to kino drogi poruszające temat trawiącego Stary Kontynent kryzysu imigracyjnego. Powołani do filmowego życia bohaterowie (przekonujące role Julii Kijowskiej i Piotra Borowskiego) z każdym przejechanym kilometrem dowiadują się czegoś nowego o sobie. Intymny debiut fabularny Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona cechuje dokumentalny autentyzm, który skłania do refleksji nad wszechobecną hipokryzją. 

Marcin Radomski

Klara Kochańska

Urodziła się w 1984 roku w Krakowie. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim w Kolegium Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Humanistycznych oraz w PWSFTviT w Łodzi. Zrealizowała wiele filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Królowa Śniegu, Zmartwychwstanie, 10 Apgar czy Lokatorki, które otrzymały w 2016 roku studenckiego Oscara dla najlepszego fabularnego filmu nieanglojęzycznego.

Wybrana filmografia

2011 Zmartwychwstanie (short)

2015 Lokatorki (short)

2018 Via Carpatia

Kasper Bajon

Urodził się w 1983 roku w Warszawie. Jest reżyserem, scenarzystką i pisarzem. Wydał dwa tomy poezji: Pomarańczowy pokój i Miłość do poranków oraz dwie powieści Koń Alechina i Klug. Jego wiersze i krótkie utwory prozatorskie były publikowane m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Twórczości", "Wyspie", "Kontekstach" czy "Śląsku". Napisał scenariusz Lokatorek wyreżyserowanych przez Klarę Kochańską.

Filmografia

2018 Via Carpatia

Twórcy

reżyseria Klara Kochańska, Kasper Bajon
scenariusz Kasper Bajon, Klara Kochańska, Julia Kijowska, Piotr Borowski
zdjęcia Zuzanna Kernbach, Julian A. Ch. Kernbach
montaż Marcin Sucharski, Barbara Fronc
obsada Julia Kijowska, Piotr Borowski, Bajram Severdžan, Dorota Pomykała
producent Agnieszka Kurzydło
produkcja MD4 Sp. z o.o.
właściciel praw IKH Pictures Promotion
język polski, angielski