English

The Real Estate

Axel Petersén, Måns Månsson
Toppen av ingenting
Szwecja 2018 / 88’
Such a Morning The World Is Yours

Po spędzonych w Hiszpanii imprezowych latach, które zostawiły swoje ślady na twarzy Nojet (wspaniała Léonore Ekstrand), dobijająca siedemdziesiątki kobieta powraca do Szwecji na pogrzeb majętnego ojca. Odziedziczyła po nim tytułową nieruchomość w centrum Sztokholmu, która okres świetności ma dawno za sobą. Nojet chce ją jak najszybciej sprzedać i wrócić do beztroskiego życia, ale popada w konflikt z rodziną i lokatorami. Broniąc swoich interesów, z sybarytki przeistacza się w wojowniczkę. The Real Estate niektórzy krytycy obwołali "najbrzydszym filmem" tegorocznego Berlinale - operator Måns Månsson dołożył wszelkich starań, by ukazać bohaterów w najmniej korzystnym oświetleniu i planach. Szpetota ta nie służy jednak pastwieniu się nad nimi, lecz ma pokazać wstydliwe problemy trawiące pozornie szczęśliwe, kulturalne i świetnie zorganizowane szwedzkie społeczeństwo. Ten odjechany, jednocześnie niepokojący i komiczny film śmiało mierzy się z tabu starości, a także demaskuje spekulacje nieruchomościami i nadużycia uprzywilejowanych.

Adam Kruk

Axel Petersén

Artysta wizualny i filmowiec urodzony w 1979 roku w Sztokholmie. Studiował w słynnej praskiej FAMU, Królewskim Instytucie Sztuki w Sztokholmie oraz w Mountain School of Arts w Los Angeles. Po sukcesach krótkich filmów zadebiutował w pełnym metrażu obrazem Avalon (2011) docenionym przez krytyków na festiwalu w Toronto. Pokazywany na Berlinale The Real Estate, do którego napisał też scenariusz, wyreżyserował wraz z Månsem Månssonem.

Filmografia

2009 Dobry znajomy mistera świata / A Good Friend of Mr. World

2011 The Tracks of My Tears 2 (short)

2011 Avalon

2016 Under the Pyramid

2018 Toppen av ingenting / The Real Estate

Måns Månsson

Szwedzki reżyser, producent i operator filmowy. Urodził się w Sztokholmie w 1982 roku, gdzie ukończył Królewski Instytut Sztuki. Pracuje zarówno przy fabułach (The Yard, 2016), dokumentach (Mr. Governor, 2009), jak i instalacjach artystycznych (prezentowana na Biennale w Wenecji w 2015 roku Fara Fara). The Real Estate, które wyreżyserował wraz z Axelem Petersénem, brało udział w konkursie tegorocznego Berlinale. Odpowiadał także za zdjęcia do tego filmu i jego produkcję.

Wybrana filmografia

2012 Hassel - Privatspanarna / Roland Hassel

2014 Nakangami na Guangzhou / Stranded in Canton

2016 Yarden / The Yard

2018 Toppen av ingenting / The Real Estate

Twórcy

reżyseria Axel Petersén, Måns Månsson
scenariusz Axel Petersén
zdjęcia Måns Månsson
montaż George Cragg, Anna Brunstein
muzyka Tom Skinner, Louis Zapatilla, Axel Boman, Don Bennechi
obsada Léonore Ekstrand, Christer Levin, Christian Saldert, Olof Rhodin
producent Sigrid Helleday, Måns Månsson
produkcja Flybridge, Across The Alley, Giants & Toys, Entertainment International
język szwedzki