English

Bezgłośnie. Statyści pustyni

Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore
Noiseless, Desert Extras / Sans bruit, les figurants du desert
Polska, Francja 2017 / 64’
Baronesa Cisza we mgle

Warzazat to miasto w południowo-środkowym Maroku, które przyciąga niczym magnes reżyserów szukających pustynnych i górzystych krajobrazów. Miejscowi często występują w ich filmach - zazwyczaj biblijnych i historycznych. Jedną z takich statystek jest Malika, która zagrała w ponad 200 produkcjach. Dziewczyna ma pewien niezaprzeczalny atut - potrafi bez trudu zacząć płakać. W dokumencie Bezgłośnie. Statyści pustyni górę biorą jednak prawdziwe emocje. Twórcy tego oryginalnego eseju pytają o intencje ekip filmowych, które przybywają do Afryki niczym kolonizatorzy i próbują wykorzystać naiwność autochtonów do własnych celów. Reżyserzy zastanawiają się także, gdzie leży granica między rzeczywistością ludzi pustyni a fikcją kreowaną przez obcych przybyszów. Przeprowadzone przez nich wywiady i zaaranżowane scenki nie tylko podają w wątpliwość autentyczność wizerunków miasta, ale przede wszystkim ukazują arogancję człowieka Zachodu. 

Marcin Radomski

nagrody

Festiwal Pravo Ljudski w Sarajewie - najlepszy film

Maciej Mądracki

Urodzony w 1984 roku w Krakowie. Studiował filmoznawstwo w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor eksperymentalnych filmów i krótkich form wideo. Wraz z Michałem Mądrackim i Gillesem Lepore zrealizował w 2010 roku film dokumentalny Praca maszyn pokazywany na wielu festiwalach filmowych.

Filmografia

2010 Praca maszyn

2017 Bezgłośnie. Statyści pustyni / Sans bruit, les figurants du desert / Noiseless, Desert Extras

Gilles Lepore

Urodził się w 1972 roku w Porrentruy w Szwajcarii. Reżyser, autor komiksów i ilustracji. W 1998 roku ukończył Szkołę Sztuk Wizualnych w Bienne. Jego animowany film krótkometrażowy The Cage był pokazywany na wielu festiwalach filmowych.

Filmografia

2010 Praca maszyn

2017 Bezgłośnie. Statyści pustyni / Sans bruit, les figurants du desert / Noiseless, Desert Extras

Twórcy

reżyseria Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore
scenariusz Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore
zdjęcia Maciej Mądracki, Gilles Lepore
montaż Michał Mądracki, Maciej Mądracki, Gilles Lepore
producent Anna Wydra, Karim Aitouna, Thomas Micoulet
produkcja Otter Films, Haut les mains productions
właściciel praw Otter Films Anna Wydra
język arabski, berberyjski, francuski, angielski