English

Mały krzyżowiec

Václav Kadrnka
Little Crusader / Krizácek
Czechy, Słowacja, Włochy 2017 / 87’
Lustra i pióra Mętne obszary

Zaskakujące kino drogi w średniowiecznym kostiumie. Václav Kadrnka, jeden z najciekawszych czeskich reżyserów średniego pokolenia, przenosi widzów na rubieże Europy w czasy wypraw krzyżowych. Kilkuletni Jenik pragnie zostać rycerzem. Wkłada swoją małą zbroję, chwyta miecz i gdy wszyscy jeszcze śpią, wymyka się z grodu, by poznać smak bohaterskiej przygody. Jego ojciec wkrótce rusza konno w pogoń za zaginionym. Wbrew pozorom Kadrnka w swoim drugim filmie, inspirowanym XIX-wiecznym poematem romantycznym, nie podąża śladem kina gatunkowego. Opowieść o rodzinnej więzi i odkrywaniu wolności snuje w medytacyjnym tonie, zacierając granicę między jawą a snem i korzystając z wyszukanych wizualnych metafor. Jego wrażliwość sytuuje się blisko wizyjnych historycznych fresków Frantiska Vlácila czy dzieł Aleksandra Sokurowa. To osobne kino zyskało uznanie jury zeszłorocznego festiwalu w Karlowych Warach, gdzie Mały krzyżowiec zdobył główną nagrodę - jako pierwszy od 15 lat czeski film.

Mariusz Mikliński

nagrody

MFF w Karlowych Warach 2017 - najlepszy film; Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych 2017 - najlepszy film; Czeskie Lwy 2018 - najlepsza muzyka

Václav Kadrnka

Urodził się w 1973 roku w Zlínie. W 1988 roku wyemigrował z matką do Wielkiej Brytanii, gdzie uciekł wcześniej jego ojciec w obawie przed komunistycznym reżimem. Wrócił do kraju w 1992 roku. Pracował jako asystent reżysera Vojtěcha Jasnego. Studiował reżyserię filmową na FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie Múzických Umění) w Pradze. Jego studenckie filmy prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach i zdobywały nagrody w kraju i za granicą. Od 2008 roku pracuje jako wolny strzelec – reżyseruje, pisze scenariusze i produkuje. Jego pełnometrażowym debiutem był film Osiemdziesiąt listów (NH 2011).

Wybrana filmografia

1998 Defector (short)

2000 Twarz / Tvář / Face (short)

2000 O chłopcu w piłkarskich butach / O chlapci v kopačkách / About a Boy in Football Boots (short)

2001 Malé veličkosti / Odds and ends (short)

2001 Nemůžem usnout / Good Night Sleep (short)

2001 Druhý plán / The New Take (short)

2002 Ludzie z auobusu / Lidé z autobusů / Passengers (short)

2009 Druhý život dřeva / Elegy of Wood (doc., short)

2011 Osiemdziesiąt listów / Osmdesát dopisů / Eighty Letters

Twórcy

reżyseria Václav Kadrnka
scenariusz Václav Kadrnka, Vojtech Masek, Jirí Soukup, Jaroslav Vrchlický (poem)
zdjęcia Jan Baset Strítezský
montaż Pavel Kolaja
muzyka Vojtech Havel, Irena Havlová
obsada Karel Roden, Ales Bílík, Matous John, Jana Semerádová, Jirí Soukup
producent Václav Kadrnka
produkcja Artileria, Sirius Films
właściciel praw Václav Kadrnka
język czeski