English

Tigre

Silvina Schnicer, Ulises Porra Guardiola
Argentyna 2017 / 91’
The World Is Yours Via Carpatia

W delcie argentyńskiej rzeki Tigre podnosi się poziom wód, wskutek czego mieszkańcy okolicznych terenów zaczynają dziwnie się zachowywać. W głośnych od niepokojących dźwięków lasach, po których błąka się zaginiona dziewczyna, pojawiają się patrole niesfornych dzieci, osobliwemu transowi ulegają także dorośli. Jest wśród nich Rina (Marilú Marini), powracająca po latach do podupadłego domu na wyspie. Wraz z przyjaciółką Eleną i jej zbuntowaną, dorastającą córką Sabriną czeka tu na dawno niewidzianego syna Facundo. Pytanie, co może wydarzyć się między nimi podczas dusznego lata, jest w debiutanckim filmie Silviny Schnicer i Ulisesa Porry Guardioli równie ważne, co portret samego rozlewiska. Mimo coraz bardziej napierającej cywilizacji, pozostaje ono dzikie, nieludzkie, tajemnicze. Szczególny nastrój tego miejsca, wnikliwe rysunki kobiecych charakterów oraz fragmentaryczność narracji Tigre mogą przywodzić na myśl dzieła Lucrecii Martel czy Milagros Mumenthaler - innych twórczyń nowego argentyńskiego kina.

Adam Kruk

Silvina Schnicer

Studiowała komunikację społeczną na Uniwersytecie w Buenos Aires, pracowała przy produkcji filmów i reklam. Wraz z Ulisesem Porrą Guardiolą zrealizowała do tej pory dwa filmy - krótkometrażową La Bicha (nagroda argentyńskiego Fondo Nacional de las Artes) oraz pełnometrażowy debiut Tigre, pokazywany na ostatnim festiwalu w Toronto i w San Sebastián.

Filmografia

2012 La Bicha (short)

2017 Tigre

Ulises Porra Guardiola

Urodził się w Barcelonie, gdzie studiował filozofię. Ilustrator, scenarzysta, montażysta i scenograf. Pracował na planach filmowych i przy spotach reklamowych. W 2012 roku zadebiutował jako reżyser - wraz z Silviną Schnicer zrealizował film La BichaTigre jest ich drugim wspólnym dziełem, którym otworzyli sobie drzwi na światowe festiwale.

Filmografia

2012 La Bicha (short)

2017 Tigre

Twórcy

reżyseria Silvina Schnicer, Ulises Porra Guardiola
scenariusz Silvina Schnicer
zdjęcia Iván Gierasinchuk
montaż Damián Tetelbaum, Delfina Castagnino, Ulises Porra Guardiola
muzyka Pedro Irusta, Santiago Palenque
obsada Marilú Marini, María Ucedo, Agustín Rittano, Lorena Vega
producent Federico Eibuszyc, Barbara Sarasola-Day
produkcja Pucará Cine
właściciel praw Pucaracine
język hiszpański