English

Kuro

Joji Koyama, Tujiko Noriko
Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Luksemburg, Japonia 2017 / 84’
Krajobraz Jangcy Listy

Film-pułapka. Uwodzi obrazem i ambientową muzyką, drażni i wprawia w konsternację, wystawiając nawyki widza na próbę. Ale w efekcie nie pozwala o sobie zapomnieć. Dwoje artystów, Joji Koyama i Tujiko Noriko, proponuje niecodzienne doświadczenie audiowizualne z pograniczna kina, fotografii i historii mówionej. Punkt wyjścia jest niepozorny: Romi, mieszkająca w Paryżu Japonka pracuje w barze karaoke, a po godzinach opiekuje się swoim sparaliżowanym, milczącym chłopakiem Milou. By do niego dotrzeć, a zarazem oswoić własną samotność, zaczyna opowiadać. Szuka schronienia w przeszłości - gdy oboje mieszkali w Japonii. Jej monolog wkrótce jednak wymyka się spod kontroli. Prowadzona z offu narracja gęstnieje i zmierza w kierunku niepokojącego body horroru, nie zawsze korespondując z tym, co dzieje się na ekranie. Koyama i Noriko tworzą intrygujący kolaż-esej spleciony ze wspomnień, intymnych momentów i niesamowitych historii, który przenika wiara w siłę opowiadania. Niezależnie, czy to opowieści, które budują, czy też stają się obsesją.

Mariusz Mikliński

Joji Koyama

Artysta wizualny, grafik, twórca animacji i filmów aktorskich. Zrealizował teledyski dla tak takich zespołów jak Mogwai, Coldcut i Four Tet, współpracował również z Matthew Herbertem. W 2015 roku założył małe wydawnictwo, w którym wydał swój rysunkowy album Plassein, pozbawiony dialogów komiks oparty na abstrakcyjnych grafikach. Mieszka w Berlinie.

Filmografia

2006 From Nose to mouth (short)

2007 Meaningless (short)

2017 Jlin: Carbon 7 (music video)

2017 Kuro

Tujiko Noriko

Artystka wizualna, muzyczka i wokalistka, mieszkająca w Paryżu. Nagrała 17 albumów. W 2003 roku za projekt Hard Ni Sasete otrzymała wyróżnienie w ramach Prix Art Electronica. Współpracowała z takimi artystami jak Peter Rehberg, Nobukazu Takemura czy Lawrence English. Od 2015 roku kręci filmy.

Filmografia

2005 Sand and Mini Hawaii

2008 Sun

2017 Kuro

Twórcy

reżyseria Joji Koyama, Tujiko Noriko
scenariusz Joji Koyama, Tujiko Noriko
zdjęcia Joji Koyama
muzyka Tujiko Noriko
obsada Jackie, Tujiko Noriko
producent Joji Koyama, Tujiko Noriko, Gilles Chanial
produkcja Joji Koyama, Tujiko Noriko
właściciel praw Joji Koyama, Tujiko Noriko
język japoński
barwa kolor