en

Mój wiek XX

My 20th Century / Az én XX. századom
reż. Ildikó Enyedi
Węgry, Niemcy Zachodnie, Kuba 1989 / 104’
napisy: polskie i angielskie

Koniec XIX wieku. Na terenie Austro-Węgier przychodzą na świat bliźniaczki Dóra i Lili. Ich matka umiera. Sieroty próbują przetrwać, sprzedając zapałki. Pewnej zimowej nocy dziewczynki zostają rozdzielone. Dwóch mężczyzn rzuca monetą i każdy z nich zabiera jedną z sióstr. 19 lat później, w noc sylwestrową 1899 roku, kobiety wpadną na siebie w Orient Expressie. Losy każdej z nich to zupełnie inna historia. Dora jest kobietą z klasą, opływającą w bogactwa i nie ma problemu z uwodzeniem mężczyzn. Często dla korzyści majątkowych. Lili zaangażowała się w ruch anarchistyczny i jej głowę zaprzątają zamachy bombowe i bunt przeciwko władzy. Siostry połączy jednak tajemniczy dżentelmen nazywany Z. Nagrodzony w Cannes Złotą Kamerą Mój wiek XX to pełnometrażowy debiut Enyedi, w którym reżyserka nie tylko eksploruje czas gwałtownych przemian i chaosu przełomu wieków, ale przede wszystkim wraca do tradycji kina niemego. W filmie zagrała zjawiskowa Dorota Segda, która wcieliła się w aż trzy postacie: Dórę, Lili i matkę bohaterek.

Opracowanie: Joanna Ostrowska

Ildikó Enyedi

Urodzona w 1955 roku w Budapeszcie. Reżyserka i scenarzystka filmowa. Zadebiutowała w 1989 roku filmem Mój wiek XX (jedną z głównych ról zagrała w nim Dorota Segda), który przyniósł jej Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Zrealizowany w 1999 roku Szymon Mag miał swoją premierę w konkursie głównym festiwalu w Locarno. Jako wykładowczyni od wielu lat uczestniczy w programie Ekran+ współtworzonym przez Szkołę Wajdy. Dusza i ciało to jej pierwszy pełnometrażowy film od 18 lat.

Wybrana filmografia:

1989 Mój wiek XX / Az én XX. századom / My Twentieth Century

1994 Magiczne kule / Büvös vadász / Magic Hunter 

1999 Szymon Mag / Simon mágus / Simon, the Magician

2017 Dusza i ciało /  Testről és lélekről / On Body and Soul 

Twórcy

reżyseria Ildikó Enyedi
scenariusz Ildikó Enyedi
zdjęcia Tibor Máthé
montaż Mária Rigó
muzyka László Vidovszky
obsada Dorota Segda, Oleg Jankowski, Paulus Manker, Péter Andorai
producent Gábor Hanák, Andrej Schwartz, Archy Dolder, Norbert Friedländer
produkcja Budapest Stúdió Vállalat, Freihändler Filmproduktion GmbH, Magyar Filmgyártó Vállalat, Humburger Filmbüro, Instituto Cubano del Arte e Industrias Cinematográficos (ICAIC)
właściciel praw Hungarian National Film Archive
język węgierski
barwa cz.-b.