en

Szymon Mag

Simon, the Magician / Simon mágus
reż. Ildikó Enyedi
Węgry, Francja 1999 / 100’
napisy: polskie i angielskie

Francuska policja nie może rozwiązać sprawy tajemniczego morderstwa. Ktoś wpada na pomysł, aby wezwać na pomoc znanego maga z Budapesztu, który być może będzie umiał rozwiązać zagadkę. Szymon Mag przyjeżdża praktycznie z dnia na dzień. Przekonuje go wysoka zapłata za usługę. W stolicy Francji czekają na niego reporterzy, policja i żądni cudu obywatele. Zdenerwowana tłumaczka gościa stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do pracy. W końcu chodzi o sprawę morderstwa, w której brak jakichkolwiek poszlak. Enyedi zainspirowana postacią starożytnego gnostyka Szymona Maga przeniosła tę postać do Europy końca XX wieku. Paryski wątek kryminalny okazuje się jednak tylko punktem wyjścia do opowiedzenia specyficznej historii miłosnej, w której najważniejsza jest intuicja i cierpliwość zakochanych. Szymon walczy o miłość niemożliwą i jednocześnie pojedynkuje się ze swoim największym konkurentem. Chodzi o pokonanie granicy śmierci. 

Opracowanie: Joanna Ostrowska

Ildikó Enyedi

Urodzona w 1955 roku w Budapeszcie. Reżyserka i scenarzystka filmowa. Zadebiutowała w 1989 roku filmem Mój wiek XX (jedną z głównych ról zagrała w nim Dorota Segda), który przyniósł jej Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. Zrealizowany w 1999 roku Szymon Mag miał swoją premierę w konkursie głównym festiwalu w Locarno. Jako wykładowczyni od wielu lat uczestniczy w programie Ekran+ współtworzonym przez Szkołę Wajdy. Dusza i ciało to jej pierwszy pełnometrażowy film od 18 lat.

Wybrana filmografia:

1989 Mój wiek XX / Az én XX. századom / My Twentieth Century

1994 Magiczne kule / Büvös vadász / Magic Hunter 

1999 Szymon Mag / Simon mágus / Simon, the Magician

2017 Dusza i ciało /  Testről és lélekről / On Body and Soul 

Twórcy

reżyseria Ildikó Enyedi
scenariusz Ildikó Enyedi
zdjęcia Tibor Máthé
montaż Mária Rigó
muzyka János Másik, Plank Cluger, Massive Attack, Jah Boble Spinner, Brian Eno
obsada Julie Delarme, Péter Halász, Hubert Koundé, Péter Andorai, Mari Nagy
producent Ildikó Enyedi, Jolán Árvai, Joël Farges, Péter Miskolczi, Elise Jalladeau
produkcja Athéna Films, Eurofilm Studio, Artcam International, Hungarian Television, Három Nyúl Studio, Budapest Film Studio
właściciel praw Filmunio
język węgierski, francuski
barwa kolor