en

Umarły i inni

The Dead and the Others / Chuva é cantoria na aldeia dos mortos
reż. João Salaviza, Renée Nader Messora
Brazylia, Portugalia 2018 / 119’
napisy: polskie i angielskie

Nagrodzony przez jury canneńskiej sekcji Un Certain Regard esej pary reżyserów  João Salavizy i Renée Nader Messory – zabiera nas w podróż do dżungli położonej na północy Brazylii. Żyją tam Indianie Krahô, z którymi filmowcy mieszkali przez wiele miesięcy. Efektem tego spotkania jest poetycka, płynnie przemieszczająca się pomiędzy dokumentem i fikcją opowieść o odrzuconym powołaniu, pokusach i rozczarowaniach, jakie przynosi zachodnia cywilizacja. Bohaterem filmu jest 15-letni Ihjãc, słyszący pewnej nocy nawoływania. To zmarły ojciec przyzywa syna nad wodospad. Duch żąda od niego, by zorganizował uroczystość, dzięki której odejdzie z tego świata. Chłopak, który sam jest już ojcem, od tej pory zaczyna tracić siły, miewa też niezwykłe sny. To kolejny znak, że Ihjãc powinien zostać szamanem. Młody Krahô ucieka przed przeznaczeniem do zasiedlonego przez białych miasta. Rozdarty między dwoma światami, dwiema kulturami i systemami wartości, zaczyna przypominać dryfującego ducha.

Opracowanie: Małgorzata Sadowska

João Salaviza

Urodzony w 1984 roku portugalski reżyser i aktor, ukończył studia filmowe w Lizbonie i Buenos Aires. Jego krótki film Arena otrzymał Złotą Palmę w Cannes w 2009 roku, a trzy lata później krótkometrażowa Rafa wyjechała z Berlina ze Złotym Niedźwiedziem. Salaviza pracował jako asystent montażysty przy Singularidades de uma Rapariga Loura Manoela de Oliveiry. Jego pełnometrazowy debiut Mountain (2015) miał premierę w weneckim Tygodniu Krytyki. Z kolei House at Comporta można było zobaczyć na Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku.

Filmografia:

2015 Montanha / Mountain

2018 Umarły i inni / Chuva é cantoria na aldeia dos mortos / The Dead and the Others

Renée Nader Messora

Urodzona w 1979 roku brazylijska operatorka, pisarka, aktywistka, absolwentka Wydziału Operatorskiego na Uniwersytecie w Buenos Aires. Przez kilkanaście lat pracowała jako asystentka na planach filmowych w Argentynie, Brazylii i Portugalii. Od 2009 roku zaangażowana w działalność na rzecz Indian Krahô, z którymi stworzyła m.in. grupę filmową.

Filmografia:

2018 Umarły i inni / Chuva é cantoria na aldeia dos mortos / The Dead and The Others

Twórcy

reżyseria João Salaviza, Renée Nader Messora
scenariusz João Salaviza, Renée Nader Messora
zdjęcia Renée Nader Messora
montaż João Salaviza, Renée Nader Messora, Edgar Feldman
obsada Henrique Ihjãc Krahô, Raene Kôtô Krahô
producent João Salaviza, Renée Nader Messora, Ricardo Alves Jr., Thiago Macêdo Correia
produkcja Entrefilmes, Karo Filmes, Material Bruto
właściciel praw Luxbox
język krahô
barwa kolor i cz.-b.