English

Siedzący słoń

Hu Bo
An Elephant Sitting Still / Da xiang xi di er zuo
Chiny 2018 / 230’
Powrót Umarły i inni

Debiut 29-letniego Hu Bo, który odebrał sobie życie w październiku 2017 roku, cztery miesiące przed światową premierą filmu na Berlinale. Siedzący słoń - napędzany furią ujętą w chłodne ramy kina noirjest zrealizowaną z rozmachem panoramą międzyludzkich, rodzinnych i klasowych relacji, na których odciska piętno moralna korupcja. W rozgrywającej się w ciągu jednego dnia opowieści szkolny incydent (uczeń zrzuca ze schodów znęcającego się nad nim kolegę) prowadzi do serii tragicznych wydarzeń, a rozkręcająca się spirala przemocy pochłania kolejnych bohaterów. Są wśród nich choćby mężczyzna żyjący w poczuciu winy z powodu samobójstwa przyjaciela, skonfliktowana z matką dziewczyna, wystraszony chłopiec czy starzec, którego syn chce się pozbyć z ciasnego domu. Wszyscy fantazjują o ucieczce z miasta, a pragnienie ucieleśnia mityczny siedzący słoń z miasta Manzhouli - nieporuszony, obojętny niczym Budda, przyglądający się okrucieństwom, jakie zadają sobie ludzie. Siedzący słoń to nie tylko niezwykle pesymistyczna diagnoza współczesnych Chin, lecz także jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości.

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Berlinie 2018 - Nagroda FIPRESCI, Nagroda za najlepszy debiut - wyróżnienie; MFF w Hongkongu 2018 - Nagroda Publiczności

Hu Bo

(1988-2017) Reżyser i scenarzysta, student Wydziału Reżyserii Pekińskiej Akademii Filmowej (gdzie pracował pod okiem m.in. Béli Tarra). Siedzący słoń to jego fabularny debiut i zarazem ostatni film.

Filmografia

2014 Distant Father (short)

2014 Fleeing by Night (short)

2018 Siedzący słoń / Da xiang xi di er zuo / An Elephant Sitting Still

Twórcy

reżyseria Hu Bo
scenariusz Hu Bo
zdjęcia Fan Chao
montaż Hu Bo
muzyka Hua Lun
obsada Zhang Yu, Peng Yuchang, Wang Yuwen, Liu Congxi
producent Liu Xuan
produkcja Dongchun Films
właściciel praw Rediance
język mandaryński