en

Moja polska dziewczyna

My Friend the Polish Girl
reż. Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek
Wielka Brytania, Polska 2018 / 87’
napisy: polskie

Młoda amerykańska reżyserka planuje zrealizować w post-Brexitowym Londynie dokument o emigrantach. Na jednym z castingów zjawia się pochodząca z Polski Alicja: bezrobotna aktorka, która ledwie wiąże koniec z końcem, pracując w multipleksie. Tajemnicza, ale ze skłonnością do ekshibicjonizmu, nieśmiała, ale czasem wyzywająca dziewczyna o smutnych oczach przynosi ze sobą dramatyczną opowieść. Reżyserka jest pod tak dużym wrażeniem, że postanawia nakręcić o niej film. Kamera zbliża dziewczyny i zarazem je od siebie oddala, tak jak oddala je status materialny, pozycja społeczna, przywileje związane z miejscem urodzenia. Prowokacyjny, zwodniczy, posiłkujący się animacjami, bliski estetyce vloga film Banaszkiewicz i Dymka zaprasza widzów do niemal erotycznej gry. Wraz z reżyserką i jej bohaterką tworzymy miłosny trójkąt, w którym łatwo o zranienie, nadużycie, przemoc i zdradę. Na ile twórca może ingerować w cudze życie? Kiedy podglądacz na widowni powinien odwrócić wzrok? Czy są jeszcze w kinie nieprzekraczalne granice? Czy mistyfikacja jest jedynym narzędziem obrony bohatera przed wykorzystaniem? Niepokojąca Moja polska dziewczyna stawia fundamentalne pytania o relacje filmującego, filmowanego i oglądającego, o odpowiedzialność, jaka wiąże się z wzięciem do ręki kamery. 

Opracowanie: Małgorzata Sadowska

Ewa Banaszkiewicz

Urodzona w 1971 roku reżyserka i scenarzystka, absolwentka szkoły filmowej w Łodzi. Jej studencki film I Wish, I Wait (2001) miał swoją premierę na festiwalu w Cannes. Moja polska dziewczyna jest ich wspólnym pełnometrażowym debiutem. Ewa Banaszkiewicz urodziła się w Londynie w rodzinie o polsko-lankijskich korzeniach.

Filmografia:

2001 I Wish, I Wait (short)

2009 Przyjdż do mnie / Come to Me (short)

2018 Moja polska dziewczyna / My Friend the Polish Girl

Mateusz Dymek

Urodzony w 1976 roku reżyser, scenarzysta, montażysta, operator, absolwent szkoły filmowej w Łodzi. Jego krótkometrażowa Ewelina! (2002), opowiadająca o bezrobotnej aktorce, miała swoją premierę na festiwalu Dok Leipzig, natomiast dyplomowe Zwierzę powierzchni (2003) znalazło się w konkursie filmów niezależnych festiwalu w Gdyni. Dymek jest także reżyserem telewizyjnego filmu W krainie jaskrawych zabawek (2006).

Filmografia:

2006 W krainie jaskrawych zabawek / In a Land full of Toys (short)

2018 Moja polska dziewczyna / My Friend the Polish Girl

Twórcy

reżyseria Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek
scenariusz Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek
zdjęcia Michał Dymek
montaż Matylda Dymek, Mateusz Dymek
muzyka Tara Creme
obsada Aneta Piotrowska, Emma Cohen, Daniel Barry, Max Davis, Darren Rose
producent Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek, Sebastian Petryk
produkcja Warsaw Pact Films, PS Films
język angielski
barwa kolor i cz.-b.