English
Dystrybucja 2018

Zimowi bracia

Hlynur Pálmason
Winter Brothers / Vinterbrødre
Dania 2017 / 100’
Premiera: 18 maja 2018
Zama

Gdyby bracia Grimm żyli i tworzyli w XXI wieku, „Zimowi Bracia” mogliby być ich autorską, filmową baśnią." (kasiawithlove.com)

Weź haust mroźnego powietrza, zaciągnij się śniegiem – i pozwól sobie na najdziwniejszą podróż zimową, jakiej doświadczyłeś w kinie. Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera nas do górniczej osady położonej w środku lasu. Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia. Jeden z nich, ten młodszy, pędzi bimber, desperacko tęskni za miłością i powtarza, że każdy ma w sobie ciemną stronę. W świecie filmu jej metaforą jest kopalnia, gdzie światła czołówek z trudem rozpraszają mrok, w którym cicho narasta napięcie pomiędzy pracującymi mężczyznami. Wizyjni, zaskakujący, intensywnie oddziałujący poprzez obrazy Zimowi bracia opowiadają właśnie o tym, co ukryte: o rywalizacji, agresji, pragnieniu zemsty, które wydobyte z kopalni ludzkiej duszy ranią i niszczą. Ale także o tym wszystkim, co może powstrzymać ciemność.

nagrody

  • MFF Nowe Horyzonty 2017 - wyróżnienie FIPRESCI
  • Camerimage 2017 - najlepszy debiut operatorski
  • CPH PIX 2017 - New Talent Grand PIX
  • MFF w Locarno 2017 - najlepszy aktor (Elliott Crosset Hove), Europa Cinemas Label, specjalne wyróżnienie Jury Ekumenicznego
  • Seville European Film Festival 2017 - najlepsze zdjęcia
  • FF w Salonikach 2017 - najlepszy reżyser, nagroda FIPRESCI
  • Bodil Awards 2018 (nagrody duńskich krytyków) – najlepszy film i zdjęcia
  • Robert Awards 2018 (nagrody Duńskiej Akademii Filmowej) – najlepszy film, reżyser, aktorzy (Elliott Crosset Hove, Victoria Carmen Sonne, Lars Mikkelsen), zdjęcia, dźwięk, scenariusz, kostiumy, charakteryzacja
  • Vilnius Film Festival Kino Pavasaris 2018 - najlepszy debiut
Premiera: 18 maja 2018

Hlynur Pálmason

Urodzony w 1984 roku w Islandii, w Hornfirðingur, mieszkający w Kopenhadze reżyser, scenarzysta, producent. Absolwent Danish National Film School, twórca nagradzanych filmów krótkometrażowych - jego En maler zdobył nagrody m.in. na festiwalach w Odense i Reykjaviku, był nominowany do nagród Duńskiej Akademii Filmowej, a Seven Boats miał premierę na festiwalu w Toronto. W parze z Niemcem Sebastianem Mezem brał udział w CPH:LAB 2014-2015, pracując nad projektem Skov. Artysta, twórca instalacji, malarz, fotograf, autor niezwykłych cykli fotograficznych dokumentujących islandzkie życie. Zimowi bracia to jego pełnometrażowy debiut, prezentowany m.in. na festiwalach w Locarno, Toronto, Helsinkach, Londynie, Busan, Stambule czy Haifie.

Filmografia

2013 En maler / A Painter (kr. m.)

2014 Seven Boats (kr. m.)

2017 Zimowi bracia / Vinterbrødre / Winter Brothers

2019 Biały, biały dzień / Hvítur, Hvítur Dagur / A White, White Day

Twórcy

reżyseria Hlynur Pálmason
scenariusz Hlynur Pálmason
zdjęcia Maria von Hausswolff
montaż Julius Krebs Damsbo
muzyka Toke Brorson Odin
obsada Elliott Crosset Hove, Simon Sears, Lars Mikkelsen, Anders Hove, Victoria Carmen Sonne
producent Julie Waltersdorph Hansen
produkcja Masterplan Pictures, Join Motion Pictures, New Danish Screen
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język duński