English

Elle

Paul Verhoeven
Francja 2016 / 130’
Dziecko Apokalipsy Frantz

Michele Leblanc to kobieta sukcesu i charyzmatyczna szefowa firmy produkującej gry wideo. Pewnego dnia bohaterka pada ofiarą gwałtu dokonanego w jej własnym domu. Zamiast pokornie grać rolę ofiary, Michele odnajduje napastnika i podejmuje z nim perwersyjną grę, której finału nikt nie jest w stanie przewidzieć. Będący adaptacją poczytnej powieści Philippe'a Djiana film Paula Verhovena okazał się jednym z najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych tytułów ubiegłego kroku. Krytycy docenili w nim przede wszystkim reżyserską maestrię pozwalającą zgrabnie połączyć na ekranie elementy pełnego przemocy thrillera i czarnej komedii. Wszechobecny w Elle humor nie tylko pozwala na uatrakcyjnienie fabuły, lecz także służy reżyserowi do wykpienia mieszczańskiej moralności i wynikającego z niej konwencjonalnego spojrzenia na stosunki męsko-damskie. Dzięki temu, że w rolę Michelle brawurowo wcieliła się Isabelle Huppert film Verhoevenabywał także interpretowany jako ironiczny rewers głośnej Pianistki Michaela Hanekego.

Piotr Czerkawski

nagrody

Golden Globes 2017 – Best Foreign Language Film, Best Actress (Isabelle Huppert), Cesar 2017 – Best Film, Best Actrss (Isabelle Huppert), Austin Film Critics Association 2016 – Best Actress (Isabelle Huppert), Goya Awards 2017 – Best Foreign Film

Paul Verhoeven

Urodzony w 1938 roku w Amsterdamie. Reżyser, scenarzysta i producent. Realizuje filmy eksplorujące tematykę przemocy, pożądania i siły konwenansów społecznych. Jego drugi pełnometrażowy film, Tureckie owoce z 1973 roku, otrzymał nominację do Oscara. Od połowy lat osiemdziesiątych pracuje na przemian w ojczystej Holandii i w Hollywood. W swoim dorobku ma tak głośne, wysokobudżetowe filmy jak RoboCopPamięć absolutna i Nagi instynkt.

Wybrana filmografia

1973 Tureckie owoce / Turks fruit / Turkish Delight

1987 RoboCop

1990 Pamięć absolutna / Total Recall

1992 Nagi instynkt / Basic Instinct

1995 Showgirls

Twórcy

reżyseria Paul Verhoeven
scenariusz David Birke (based on a novel by Philippe Djian)
zdjęcia Stéphane Fontaine
montaż Job ter Burg
muzyka Anne Dudley
obsada Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny
producent Saïd Ben Saïd, Michel Merkt
produkcja SBS Productions, Twenty Twenty Vision Filmproduktion GmbH, France 2 Cinéma, Entre Chien et Loup
polski dystrybutor UIP
język francuski