English

Turyści

Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło
Tourists
Polska 2017 / 72’
Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow Uczucie silniejsze niż miłość

Trzymaj dolca, filmujemy! - tak rozpoczyna się podróż do świata kurortów, resortów, fakultatywnych wycieczek i rytuałów masowej turystyki. Ale że to pakiet all inclusive, przy okazji zwiedzimy także świat ambicji i fantazji polskiej klasy średniej. Dokument Marty Wójtowicz-Wcisło (pracowała niegdyś jako przewodniczka wycieczek) i Mateusza Romaszkana jest zbiorowym selfie tej części społeczeństwa. Korzystając wyłącznie z amatorskich nagrań, twórcy filmu ułożyli je w fascynującą wyprawę, która choć obejmuje rozmaite kontynenty, to prowadzi zarazem utartym szlakiem wytyczonym przez przemysł turystyczny. Zaliczanie w pośpiechu kolejnych punków programu odbiera szansę na poznanie, pracowicie wytwarzana fasada egzotyki oddziela od rzeczywistości - podobnie jak okna hotelowych pokoi, autobusów i samolotów. Migające za szybami, chwytane obiektywami kamer widoki nie układają się w żaden spójny obraz: skolonizowany przez nagrania świat pozostaje niezrozumiały, dziwny, obcy. "Turyści" i "tubylcy" odgrywają wyznaczone role, powtarzając w kółko Smile! - co tylko pogłębia smutek tropików.

Małgorzata Sadowska

Mateusz Romaszkan

Reżyser i montażysta, który na swoim koncie ma m.in. montaż głośnych i nagradzanych dokumentów (Planeta Kirsan Magdaleny Pięty, 15 stron świata Zuzanny Solakiewicz czy Królik po berlińsku Bartka Konopki, którego był również współscenarzystą). Współpracował także przy filmach fabularnych, m.in. przy Murze Dariusza Glazera i Performerze Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy.

Filmografia

2017 Turyści / Tourists

Marta Wójtowicz-Wcisło

Reżyserka, filolożka hiszpańska, kulturoznawczyni, doktor nauk politycznych. Pracowała jako przewodnikcza w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej. W 2010 roku prowadziła badania w El Colegio de México, jako stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Meksyku. Aktualnie pracuje w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmografia

2017 Turyści / Tourists

Twórcy

reżyseria Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło
scenariusz Zuzanna Solakiewicz
montaż Mateusz Romaszkan
muzyka Zamilska
produkcja TAKFILM
właściciel praw Kuba Kosma
źródło kopii Kuba Kosma
język polski, angielski
barwa kolor