English

Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow

Askold Kurov
The Trial. The State of Russia vs Oleg Sentsov / Procies. Rosijska Dierżawa proti Olega Sencowa
Estonia, Polska, Czechy 2017 / 75’
Pokonać noc Turyści

Minęły trzy lata, od kiedy ukraiński reżyser i działacz Euromajdanu Oleg Sencow zniknął podczas demonstracji w Symferopolu. Aresztowany i wywieziony do Rosji, w 2015 roku skazany został na 20 lat więzienia za terroryzm. Liczne akcje w sprawie uwolnienia Sencowa, podejmowane m.in. przez Europejską Akademię Filmową czy amerykański PEN Club, nie przyniosły jak dotąd skutków. W liście przeszmuglowanym kilka miesięcy temu z Syberii reżyser napisał o sobie i innych więźniach politycznych: Jeśli naszym przeznaczeniem jest stać się gwoździami do trumny tyrana, chcę być jednym z takich gwoździ. Dokument Askolda Kurowa relacjonuje przebieg procesu, a także walkę rodziny, przyjaciół i organizacji międzynarodowych o uwolnienie Olega Sencowa. Na naszych oczach łamie się linia oskarżenia, absurdalne zarzuty stawiane reżyserowi (miał jakoby przygotowywać ataki terrorystyczne na Krymie) nie znajdują żadnego potwierdzenia, kolejni przekupieni "świadkowie" serwują fałszywe zeznania, a mimo to ten iście kafkowski proces kończy się wyrokiem skazującym - na oczach rejestrującej tę nieprawość kamery.

Małgorzata Sadowska

nagrody

Docs Against Gravity FF 2017 – Amnesty International special mention

Askold Kurow

Urodzony w Uzbekistanie, mieszkający w Rosji reżyser, producent, a wcześniej także projektant opakowań. W 2012 roku ukończył kurs dokumentalny w szkole filmowej w Moskwie, w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kwestiami praw człowieka i konfliktami społecznymi targającymi współczesną Rosją. Jego film Zimo idź precz! był prezentowany na festiwalu w Locarno. W kraju dokumenty Kurowa wzbudzają kontrowersje - jak opowiadający o nastoletniej społeczności LGBTQ Dzieci 404, po premierze którego Kurowa i jego współpracownika Pawła Łopariewa przesłuchiwała rosyjska prokuratura.

Filmografia

2010 25 Sientiabria / September 25 (doc.)

2012  Zimo, idź precz! / Zima uchodi/ Winter Go Away (doc.)

2013 Leninlend / Leninland (doc.)

2014 Dzieci 404 / Dieti 404 / Children 404 (doc.)

2017 Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow / Procies. Rosijska Dierżawa proti Olega Sencowa / The Trial - The State of Russia vs. Oleg Sentsov (doc.)

Twórcy

reżyseria Askold Kurov
scenariusz Askold Kurov
zdjęcia Askold Kurov
montaż Michał Leszczyłowski
muzyka Sorin Apostol
obsada Oleg Sentsov, Vladimir Putin, Wiktor Janukowycz, Agnieszka Holland, Jos Stelling, Wim Wenders
producent Max Tuula, Maria Gavrilova, Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik, Violetta Kamińska, Alena Müllerová
produkcja Marx Film, Message Film, Czech Television
właściciel praw Apple Film
język rosyjski, ukraiński, angielski
barwa kolor