English

Nadal kryję się z paleniem

Rayhana
I Still Hide To Smoke / À mon âge je me cache encore pour fumer
Francja, Grecja, Algeria 2016 / 90’
Fabryka niczego Niemiecka młodzież

Gorący, bo rozegrany niemal w całości we wnętrzu miejskiej łaźni. Gorący, bo jego tłem są lata 90., gdy w algierskiej polityce wrzało po przejęciu władzy przez islamistów. Gorący z racji atmosfery, jaka w nim panuje, bo w obłokach pary i papierosowego dymu mieszają się ze sobą gniew i radość, desperacja i beztroska. Gorący, bo aktualny, jako opowieść o świecie, w którym władzę dzierżą mężczyźni, nienawidzący kobiet. Rayhana łamie kulturowe tabu, nie tylko pokazując nagie ciała, lecz pozwalając swoim bohaterkom rozmawiać otwarcie o rozwodach, przemocy domowej, wydawaniu za mąż dziewczynek, certyfikowanych dziewicach, obłąkanej regule rodowej zemsty. Zaczynem debiutanckiego filmu, który powstał w oparciu o wystawioną w 2009 roku w Paryżu sztukę teatralną, były doświadczenia znanych Rayhanie kobiet, jednak żyjące w Algierii aktorki obawiały się udziału w kontrowersyjnym projekcie (zdjęcia w łaźni nakręcono w Salonikach). Wystąpiło za to wiele emigrantek, a wiodącą rolę zagrała pochodząca z Palestyny Hiam Abbas, znana między innymi z Paradise Now czy Monachium.

Małgorzata Sadowska

nagrody

Thessaloniki Film Festival 2016 - Audience Award; Sharm El-Sheikh Arab&European Film Festival 2016 - Best Debut

Rayhana

Aktorka teatralna i filmowa przez wiele lat związana z teatrem Béjaïa w Algierze, dla którego także pisała i reżyserowała. Zmuszona do wyjazdu z kraju z powodów politycznych, pod koniec lat 90. zamieszkała w Paryżu. W 2009 roku paryski Maison de Metallos wystawił jej sztukę Nadal kryję się z paleniem, która cieszyła się ogromną popularnością i za którą rok później dwóch fundamentalistów zaatakowało ją na ulicy. Ekranizacja Nadal kryję się z paleniem to filmowy debiut Rayhany.

Filmografia

2016 Nadal kryję się z paleniem / À mon âge je me cache encore pour fumer / I Still Hide to Smoke

Twórcy

reżyseria Rayhana
scenariusz Rayhana
zdjęcia Olympia Mytilinaiou, Mohamed Tayeb-Laggoune
montaż Rayhana
muzyka Anne-Sophie Versnaeyen
obsada Hiam Abbass, Fadila Belkebla, Nadia Kaci, Nassima Benchicou, Sarah Layssac, Maymouna, Lina Soualem, Faroudja Amazit
producent Michèle Ray Gavras
produkcja Arte France Cinema, Eurimages, Blonde, Battam Films
właściciel praw Films du Losange
język arabski
barwa kolor