English

Być może piękno umocniło naszą determinację - Masao Adachi

Philippe Grandrieux
It Maybe That Beauty Has Strengthened Our Resolve – Masao Adachi / Il se peut que la beauté ait renforcé notre résolution - Masao Adachi
Francja 2011 / 73’
Brexitannia Daleko od Wietnamu

Między polityką a sztuką, między trockizmem a surrealizmem, pomiędzy Libanem, Palestyną a Japonią, między dniem wczorajszym a jutrzejszym, między pięknem a determinacją – znany z wizualnego ekstremizmu Philippe Grandrieux (reżyser pamiętnego Jeziora z 9. NH) śledzi losy innego radykalnego twórcy filmowego: Masao Adachiego. Adachi, współtwórca japońskiej nowej fali, w 1971 roku zrezygnował z kręcenia filmów i przystał do lewackich bojówkarzy z Red Army, by przez następne 35 lat poświęcić się rewolucji. W 2000 roku, po 30 latach dobrowolnego wygnania, zostaje aresztowany w Libanie i deportowany do rodzinnej Japonii. Utrzymany w tonacji nokturnu portret psychologiczny, który tworzy Grandrieux, współgra z mrocznym mózgiem Adachiego, w którym krzyżują się buddyjski spokój, surrealistyczna wyobraźnia i nieustanny bunt. Ciemny dosłownie i w przenośni film zamienia kino w rodzaj psychologicznego darkroomu, w którym toczy się dyskusja o radykalnych wyborach, sytuacjach granicznych, transgresji, awangardzie i rewolucji. Rewolucja także jest obrazem. Pytanie brzmi: jak przełożyć go na rzeczywistość.

katalog 12. MFF T-Mobile NH

nagrody

CPH:DOX 2011 – New Vision Award

Philippe Grandrieux

Urodził się w 1954 roku we Francji. Ukończył studia na Wyższej Uczelni Sztuk Teatralnych w Belgii. W latach 80. współpracował z Francuskim Narodowym Instytutem Sztuk Audiowizualnych i kanałem telewizyjnym La Sept/Arte. Twórca filmów eksperymentalnych, instalacji, dokumentów, wideoklipów i filmów pełnometrażowych, którego dokonania, związane głównie z poszukiwaniem nowych środków wyrazu, zestawiane są z twórczością największych autorów francuskiej awangardy filmowej – Jeana Epsteina, Luisa Buñuela, Marcela L’Herbiera.

Wybrana filmografia

1996 Retour à Sarajevo / Return to Sarajevo (doc.)

1998 Sombre

2002 La vie nouvelle / A New Life

2008 Jezioro / Un lac / A Lake

2011 Być może piękno umocniło naszą determinację – Masao Adachi / Il se peut que la beauté ait renforcé notre résolution – Masao Adachi / It Maybe That Beauty Has Strengthened Our Resolve – Masao Adachi (doc.)

2012 White Epilepsy

Twórcy

reżyseria Philippe Grandrieux
scenariusz Philippe Grandrieux
zdjęcia Philippe Grandrieux
montaż Philippe Grandrieux
dźwięk Philippe Grandrieux, Charles Lamoureux
obsada Masao Adachi, Naruhiko Onozawa
producent Annick Lemonnier
produkcja Epileptic
właściciel praw Epileptic
język japoński, francuski
barwa kolor i cz.-b.