English

Więzień/Terrorysta

Masao Adachi
Prisoner/Terrorist / Yûheisha - terorisuto
Japonia 2007 / 113’
Uczucie silniejsze niż miłość Ziemia w transie

Więzień/Terrorysta to film-majak, wewnętrzny dialog, w którym ścierają się udręka i duma, wyrzuty sumienia i przekonanie o słuszności własnych czynów, tęsknota za wolnością i poczucie, że prawdziwe wyzwolenie można osiągnąć także w zamknięciu. Sędziami i adwokatami w tym sporze z samym sobą są nawiedzający bohatera w celi słynni rewolucjoniści. Nawiązując do biografii Kozo Okamoto, członka Japońskiej Czerwonej Armii, jednego ze sprawców masakry na lotnisku w Tel Awiwie w 1972 roku (zabito 26 osób), Masao Adachi przygląda się z dystansu swoim własnym losom i radykalnym wyborom. Zrealizowany po przeszło trzydziestoletniej przerwie (w 1974 roku reżyser wstąpił w szeregi JCA i wyjechał do Bejrutu) film dowodzi, że duch protestu nadal pozostaje Adachiemu bliski. Więzień/Terrorysta to zamach na mieszczańskie kino i klasyczną narrację. Czyniąc widzów zakładnikami bezkompromisowej artystycznej wizji, japoński reżyser stawia kluczowe dziś pytania o radykalizm w polityce i w sztuce.

Małgorzata Sadowska

Masao Adachi

Poeta, rewolucjonista, mistrz awangardy, teoretyk kina, terrorysta sztuki. Jeden z najoryginalniejszych reżyserów XX wieku, który swego czasu postulował: Może zamiast zastępować kamerę strzelbą, weźmy po jednej do każdej dłoni?Jako uczestnik studenckich protestów i członek filmowego undergroundu, od samego początku próbował uczynić kino narzędziem refleksji nad polityką. Wraz z Kojim Wakamatsu kręcił też polityczne pinku. Wkrótce po zrealizowaniu propalestyńskiego Red Army/PLFP: Declaration of World War (1971) porzucił kino, wstąpił w szeregi Japońskiej Czerwonej Armii (uznawanej za organizację terrorystyczną) i wyjechał do Libanu. Deportowany (chodziło o nieważny paszport) po 28 latach do Japonii, siedział w areszcie i do dziś nie może opuszczać kraju. Więzień/Terrorysta to pierwszy po trzech dekadach milczenia film - komentarz do własnej biografii filmowego rewolucjonisty.

Wybrana filmografia

1967 Gingakei / Galaxy

1968 Siyûgi / Sex Play

1969 Jogakusei gerira / High School Guerrilla

1971 Tryskająca modlitwa: Piętnastoletnia prostytutka / Funshutsu kigan: 15-sai baishunfu / Gushing Prayer: 15 Year Old Prostitute

1971 Sekigun-PFLP: Sekai senso sengen / Red Army – PFLP: Declaration of World War

2007 Więzień/Terroerysta / Yûheisha - terorisuto / Prisoner/Terrorist

Twórcy

reżyseria Masao Adachi
scenariusz Masao Adachi
zdjęcia Yûichi Nagata
montaż Yuji Oshige
muzyka Yoshihide Ôtomo
obsada Tomorô Taguchi, Panta, Taka Ôkubo, Jôji Kajiwara, Keiko Oginome
producent Michio Koshikawa, Naruhiko Onozawa
produkcja The Klockworx, Kogensha, Office Fine, Slow Learner
właściciel praw Adachi Masao Screening Committee
język japoński
barwa kolor