English

Brexitannia

Timothy George Kelly
Wielka Brytania, Rosja 2017 / 80’
Amerykański anarchista Być może piękno umocniło naszą determinację - Masao Adachi

Głosowanie za wyjściem z Unii Europejskiej było równocześnie aktem nieposłuszeństwa i patriotyzmu  przekonuje jeden z bohaterów Brexitanii. Mamy powyżej uszu waszej arogancji, tego, że nas nie słuchacie, i głosując za wyjściem z Europy, wierzymy, że pozbędziemy się choć części z was, pasożyty  dodaje kolejny, zwracając się wprost do elit władzy. Głosowałbym za wyjściem, gdybym mógł dorzuca z przyczepy, w której mieszka… nasz rodak. W pasjonującej Brexitanii Ken Loach spotyka Monty Pythona, a Anglia zamienia się w dryfujący okręt, którego podzielona załoga walczy zamiast trzymać stery. Czarno-biały, jak wizja świata prezentowana przez jego bohaterów, pasjonujący dokument Kelly'ego nie tylko oferuje portret zbiorowy współczesnych Brytyjczyków, ale przede wszystkim kataloguje emocje i lęki, które stoją za decyzją o Brexicie. Całość dopełniają polityczne i socjologiczne diagnozy Noama Chomsky'ego, Saskii Sassen, Guya Standinga, Federico Campagni.

Timothy George Kelly, reżyser: Protest to świadomość, że nie ma żadnej gwarancji, iż opcja faszystowska nie zyska uznania. Protestować to dbać o przyjaciół. Protestować to sprawić, że biały chłopak wreszcie się zamknie. Protest to namysł nad tym, czy w ogóle jeszcze istnieje jakieś MY. Protestować to stać się głupkiem w oczach realnego kapitalizmu. Protest ma miejsce wtedy, kiedy nie robisz filmu o czymś, lecz twój film staje się czymś.

Małgorzata Sadowska

Timothy George Kelly

Artysta wizualny, filmowiec, malarz. Australijczyk mieszkający dziś w Londynie, a w niedalekiej przeszłości w Montrealu, gdzie nakręcił serię dokumentalnych portretów undergroundowych artystów Big Small. Ów projekt stał się zaczynem pełnometrażowego debiutu A City Is an Island (2014). Poświęcony tamtejszej niezależnej scenie muzycznej film miał swoją premierę na CPH:DOX w Kopenhadze. Timothy G. Kelly reżyserował teledyski m.in. dla Miracle Fortress i Grimes; jest także autorem krótkometrażowego Smile o najbardziej rozchwytywanym uśmiechu świata należącym do Mony Lisy.

Filmografia

2014 A City Is An Island

2017 Brexitannia

Twórcy

reżyseria Timothy George Kelly
scenariusz Luke Neima, Charlotte Kuhlbrandt, Timothy George Kelly
zdjęcia Timothy George Kelly
montaż Steven Carver
muzyka Ivan Merkulov
obsada Noam Chomsky, Saskia Sassen, Guy Standing, Nick Srenicek, Heidi Mirza, Federico Campagna
producent Pavel Karykhalin, Alyona Bocharova, Kirill Sorokin 
produkcja Beat, Stereotactic
właściciel praw Syndicado
język angielski
barwa cz.-b.