English

Wiatry wiedzą, że wracam do domu

José Luis Torres Leiva
The Winds Know I'm Coming Back Home / El viento sabe que vuelvo a casa
Chile 2016 / 103’
Sen i cisza

Nastrojowy, pełen smutku, znakomity... - tak na forum Nowych Horyzontów pisano o niezapomnianym debiucie José Luisa Torresa Leivy, Niebo, ziemia i deszcz (8. NH). Akcja tego filmu toczyła się na owianej złą sławą, deszczowej wyspie Chiloé, skąd pochodzi reżyser. Jego bohaterką była młoda dziewczyna opiekująca się chorą matką, a na fabułę składała się seria niedokończonych wątków. Kamera często zamiast skupić się na bohaterach porzucała ich i niczym pies, który złapał niewidzialny trop sunęła sobie tylko znaną ścieżką pośród jesiennych mokrych liści. Leiva wraca na Chiloé. Tym razem w fabularyzowanym dokumencie wysyła na wyspę reżysera i aktora Ignacio Agüero, który szuka naturszczyków do swojego nowego filmu o mezaliansie, do którego doszło tu - jak słyszał - w przeszłości. Czy młodzi kochankowie naprawdę istnieli, czy faktycznie uciekli z wyspy? Śledztwo brnie ku trudnemu do przewidzenia rozwiązaniu, a w rozmowach z mieszkańcami okolicznych miasteczek ujawniają się echa rasizmu. Metysi i biali, brutalność i szaleństwo... Wyspa głęboko skrywa swoje tajemnice.

Agnieszka Szeffel

nagrody

Cartagena Film Festival 2016 - Best Documentary; Havana Film Festival 2016 - Best Film; Olhar de Cinema - Curitiba IFF 2016 - Best Film

José Luis Torres Leiva

Urodził się w 1975 roku w Santiago w Chile. Ma na swoim koncie liczne nagrody za filmy krótkometrażowe oraz dokumentalne, w tym prestiżową Fondart State Award, otrzymaną w wieku 23 lat, za krótki metraż Los muertos. Jego debiut fabularny – film Niebo, ziemia i deszcz z 2008 roku (8. NH) – otrzymał m.in. nagrodę krytyków FIPRESCI na festiwalu w Rotterdamie oraz nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu BAFICI w Buenos Aires. Lato (12. NH), druga pełnometrażowa fabuła reżysera, miała światową premierę na festiwalu w Wenecji w 2011 roku.

Wybrana filmografia

1998 Los muertos (short)

2007 El tiempo que se queda / The Time that Rests (doc.)

2008 Niebo, ziemia i deszcz / El cielo, la tierra y la lluvia / The Sky, the Earth and the Rain

2010 Tres semanas después / Three Weeks Later (doc.)

2011 Lato / Verano / Summertime

Twórcy

reżyseria José Luis Torres Leiva
scenariusz José Luis Torres Leiva
zdjęcia Cristian Soto
montaż Andrea Chignoli
obsada Ignacio Agüero
producent Catalina Vergara
produkcja Globo Rojo Films
właściciel praw Catalina Vergara
język hiszpański
barwa kolor