English

Polk

Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
Grecja 2014 / 72’
Ostatni ląd Sen i cisza

Pod każdym względem nieklasyczne, imponujące wizualnie filmowe „doświadczenie”, docenione przez krytyków greckie nowe horyzonty. Twórcy, opowiadając historię owianego tajemnicą morderstwa amerykańskiego dziennikarza George'a Washingtona Polka w Salonikach w 1948 roku, rezygnują z klasycznej narracji i chronologii. Prowadząc widzów przez labirynt faktów, wspomnień i dociekań, dosłownie zapętlają czasoprzestrzeń. Próba rozwikłania zagadki to w rzeczywistości niekończące się uwikłanie - pełna dynamiki akcja filmu krąży wokół własnej osi. Polk podróżuje między światami, wyłania się z bezczasu. Jak Syzyf przywiązany do restauracyjnego stolika po wielokroć zjada homara - swój ostatni posiłek. Pozostawia po sobie przepełnionych tęsknotą bliskich i z walizką w dłoni szuka pociągu na zrujnowanych stacjach kolejowych. Jednocześnie prowadzi rozmowy z zakresu teorii snucia opowieści i właśnie ten wątek wydaje się w Polku kluczowy. Jakiego rodzaju logika rządzi światem? I czy kiedykolwiek uda nam się nad nią zapanować? 

Agnieszka Szeffel

nagrody

Thessaloniki Film Festival 2014 - FIPRESCI Prize - Special Mention

Nikos Nikolopoulos

Urodził się w Atenach w 1976 roku. Studiował reżyserię w szkole filmowej Stavrakos (HCTSS) oraz fotografię w Leica Academy. Od 2000 roku pracował jako fotograf i operator filmowy przy ponad 40 greckich i zagranicznych produkcjach, współpracując m.in. z Theo Angelopoulosem, Jeremym Podeswą, Dimitrisem Papaioannou. W latach 2010 - 2012 mieszkał w Stambule, rozwijając autorski projekt fotograficzny.

Filmografia

2014 Polk

Vladimir Nikolouzos

Urodził się na Korfu w 1979 roku. Studiował na wydziale filmu i telewizji Uniwersytetu w Derby w Wielkiej Brytanii oraz na wydziale teatru i dramatu American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku. Pracował jako dramaturg i asystent reżysera przy produkcjach dla festiwalu teatralnego w Atenach, dla Narodowego Teatru Grecji, Nowego Teatru Świata i innych ateńskich teatrów.

Filmografia

2014 Polk

Twórcy

reżyseria Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
scenariusz Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
zdjęcia Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
montaż Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
muzyka Dimitris Miyakis
obsada Elektra Nikolouzou, Thanassis Georgiou, Ieronymos Kaletsanos, Alexandros Logothetis, Alexandros Mavropoulos
producent Nikos Nikolopoulos, Vladimir Nikolouzos
właściciel praw Nikos Nikolopoulos
język grecki
barwa kolor i cz.-b.