English

Kolejny rok

Shengze Zhu
Another Year
Chiny 2016 / 181’
Dead Slow Ahead Na górze cisza

To nie jest film o ludziach, którzy jedzą - mówi Shengze Zhu, którą w upartej, bezkompromisowej obserwacji świata można porównać z Jamesem Benningiem. To film o napierającej zewsząd przestrzeni i czasie odciskającym piętno. Reżyserka w trzynastu statycznych ujęciach pokazuje zasiadającą do posiłków trzypokoleniową rodzinę migrantów ze wsi, próbujących ułożyć sobie życie w Wuhan, jednym z największych miast centralnych Chin. Ich wzajemne relacje, rozmowy, koleje losu jak w soczewce skupiają stan świadomości chińskiego społeczeństwa, brutalność współczesnego kapitalizmu, złożoną specyfikę Państwa Środka. Poza intymnością, do której dopuszcza zaaranżowana przez Shengze Zhu sytuacja, w jej surowym z pozoru filmie pojawia się czysta poezja. Zimne światło jarzeniówek wydobywa absurdalny charakter służącej za szafę girlandy plastikowych worków wiszących na popękanej, brudnej ścianie. Ujęcia w wiejskim rodzinnym domu przypominają dzieła mistrzów renesansowego malarstwa. Nieświadomi tego piękna i tajemnicy ludzie stają się już tylko elementem kompozycji, poddają się upływającemu czasowi.    

Agnieszka Szeffel

nagrody

Montreal International Documentary Festival (RIDM) 2016 - Grand Prize; Olhar de Cinema - Curitiba IFF 2016 - Critics' Award; Nyon Visions du Réel 2016 - Grand Prix

Shengze Zhu

Urodzona w Chinach (Wuhan, Hubei) w 1987 roku reżyserka, producentka i autorka zdjęć. Studiowała w Stanach Zjednoczonych fotografię reportażową na University of Missouri-Columbia i pracowała jako fotoreporterka. W 2010 roku razem z Zhengfanem Yangiem założyła firmę producencką Burn The Film Production House. Wyprodukowała i była autorką zdjęć do kilku filmów, m.in. do Distant. Out Of Focus i Where Are You Going Zhengfana Yanga.

Filmografia

2014 Xu jiao

2016 Kolejny rok / Another Year

Twórcy

reżyseria Shengze Zhu
scenariusz Shengze Zhu
zdjęcia Zhengfan Yang
montaż Shengze Zhu
dźwięk Dejian Ou
producent Zhengfan Yang, Shengze Zhu
produkcja Burn the Film Production House
właściciel praw Shengze Zhu
język mandaryński
barwa kolor