English

Mała wycieczka

Igor Bezinović
A Brief Excursion / Kratki izlet
Chorwacja 2017 / 75’
Ludzka fala Millennialsi

Letni festiwal muzyczny, jeden z tych, w czasie których zapomina się o higienie i zdrowym rozsądku. Młodzież się bawi, alkohol znika w spragnionych gardłach, pot paruje w bezchmurne niebo. Koncerty szybko stają się zaledwie tłem dla pijackich konwulsji i pozbawionych treści rozmów. Kiedy dni zaczynają zlewać się ze sobą, nagle pewien dziwak rzuca ożywczy pomysł: odwiedźmy pobliski klasztor! Prowadzona przez niego drużyna idzie przez lasy, pola i miasteczka, które wyglądają, jakby ominęła je rewolucja przemysłowa. Stopniowo kolejne osoby odłączają się od pochodu, porwane przez bieg wydarzeń i wchłonięte przez świat. Mała wycieczka jest lekko surrealistyczną przypowieścią o dojrzewaniu, o tej pogoni za widmowym celem, w którą wyrusza się w doborowym towarzystwie, a kończy z narastającym poczuciem osamotnienia. 

Piotr Mirski

Igor Bezinović

Urodził się w 1983 roku, pochodzi z Chorwacji. Studiował filozofię, socjologię i literaturę, uczył się też reżyserii. Nakręcił wiele krótkometrażówek. Jego pierwszy długi film, dokument Strajk na Filozofii, pokazywany był na licznych festiwalach. Mała wycieczka jest jego fabularnym debiutem.

Wybrana filmografia

2009 Natprosjecan / Above Average (doc., short)

2009 Nepovratno (doc., short)

2012 Strajk na Filozofii / Blokada / The Blockade (doc.)

2015 Veruda / Veruda: A film About Bojan (doc., short)

2017 Mała wycieczka / Kratki izlet / A Brief Excursion

Twórcy

reżyseria Igor Bezinović
scenariusz Igor Bezinović, Ante Zlatko Stolica (based on a novel by Antun Šoljan)
zdjęcia Danko Vučinović
montaż Hrvoslava Brkušić, Miro Manojlović
muzyka Hrvoje Nikšić
obsada Ante Zlatko Stolica, Mladen Vujčić, Željko Beljan, Iva Ivšić, Marko Aksentijević, Martina Burulic, Josip Visković
producent Igor Bezinović
produkcja Studio Pangolin
właściciel praw Studio Pangolin
język Croatian