English

Robotnicy '80

Andrzej Zajączkowski, Andrzej Chodakowski
Workers '80
Polska 1980 / 102’
Pieniądz Stalker

Unikatowy zapis wydarzeń z sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu, kiedy zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej suwnicowej Anny Walentynowicz wywołało akcję strajkową. Negocjacje Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami Komisji Rządowej doprowadziły do podpisania w ostatni dzień sierpnia porozumienia, które w niespełna trzy tygodnie później zaowocowało powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Zrealizowany błyskawicznie film chwytał na gorąco tworzącą się właśnie historię. W Robotnikach '80 można zobaczyć legendy tego czasu: prócz Walentynowicz, także Lecha Wałęsę, Andrzeja Gwiazdę, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremeka, Bogdana Lisa czy księdza Henryka Jankowskiego. Jeden z najpopularniejszych polskich dokumentów w historii ma w sobie surowość i żar. Obraz nie zawsze jest najwyższej jakości, czasem wizja wręcz znika, twórcy zdecydowali się jednak włączyć do filmu i te fragmenty - jak tłumaczyli - dla dochowania wierności prawdzie.

Adam Kruk

nagrody

IaDFF Lille 1981 – FIPRESCI Prize

Andrzej Chodakowski

Urodzony w 1936 roku w Warszawie. Za krótkometrażowy dokument Napisz mi coś wesołego, będący studium samotnego dziecka, otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym (1980), następnie nakręcił wraz z Andrzejem Zajączkowskim słynny dokument Robotnicy '80 - zapis negocjacji i podpisania porozumień sierpniowych, które doprowadziły do powstania NZZ Solidarność. Współpracował też z Andrzejem Wajdą przy Człowieku z żelaza i z Marcelem Łozińskim przy Dotknięciu i Egzaminie dojrzałości.

Filmografia

1979 Napisz mi coś wesołego (short)

1980 Robotnicy ’80 (co-dir.) / Workers '80

1981 Na każde zawołanie (short)

Andrzej Zajączkowski

Urodzony w 1936 roku w Warszawie. Jako dziecko świadek Powstania Warszawskiego, jako student FAMU - "praskiej wiosny", podczas której aresztowano go w tzw. procesie taterników. Następnie obserwował podpisanie porozumień sierpniowych, które wraz z Andrzejem Chodakowskim utrwalił w dokumencie Robotnicy '80. Do 1982 roku pracował w Wytworni Filmów Dokumentalnych, potem montował kasety dźwiękowe w podziemnym wydawnictwie NOWA. W latach 1990-95 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze.

Wybrana filmografia

1972 Szansa (short)

1978 Okruch lustra

1980 Robotnicy ’80 / Workers '80  (co-dir.)

1990 Pamiętny rok 1989 (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Andrzej Zajączkowski, Andrzej Chodakowski
scenariusz Andrzej Chodakowski, Andrzej Zajączkowski, Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
zdjęcia Jacek Petrycki, Michał Bukojemski
montaż Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
muzyka Krystyna Tunicka-Palluth
obsada Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda, Mieczysław Jagielski
producent Waldemar Tymoszuk
produkcja Wytwórnia Filmów Dokumentalnych Warszawa
właściciel praw WFDIF
język polski
barwa cz.-b.