English

Sztuka czasu

Fergus Daly, Katherine Waugh
The Art of Time
Irlandia 2009 / 96’
Polska animacja i awangarda: Noc

Nie mamy już czasu dla czasu - mówi jeden z bohaterów eseju filmowego Fergusa Daly'ego i Katherine Waugh. Twórcy tego dokumentu postanowili podążyć śladem przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, którzy czas nobilitują. Badają jego granice, pytają, jak w dobie społeczeństwa informatycznego zmienia się percepcja i pamięć, szukają środków wyrazu, które pozwalają oddać jego niepewną naturę. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. guru teatralnej awangardy Robert Wilson czy twórca berlińskiego pomnika ofiar Holocaustu Peter Eisenman. Swoimi podglądami dzielą się też filmowcy dobrze znani widzom Nowych Horyzontów. O znaczeniu długich ujęć opowiada belgijska neomodernistka Chantal Akerman, natomiast Aleksander Sokurow mówi o inspiracji teoriami Einsteina przy pracy nad Rosyjską arką oraz pułapkach montażu, który czas próbuje ujarzmić. Sztukę czasu można traktować jako erudycyjny podręcznik slow cinema, wyjaśniający fenomen tego nurtu w kinie artystycznym ostatnich dekad.

Mariusz Mikliński

Fergus Daly

Pochodzący z Irlandii autor dokumentów, producent, filmoznawca, dziennikarz. W 2003 roku zrealizował dokument o mistrzu kina irańskiego Abbasie Kiarostamim. Przez wiele lat wspólnie z Katherine Waugh pracował nad dokumentem Sztuka czasu.

Filmografia

2003 Abbas Kiarostami: The Art of Living 

2009 Sztuka czasu / The Art of Time (co-dir.)

2011 Outliving Dracula: Le Fanu's Carmilla (co-dir.)

Katherine Waugh

Pochodząca z Irlandii kuratorka wystaw, autorka dokumentów, dziennikarka. Przez wiele lat wspólnie z Fergusem Dalym pracowała nad dokumentem Sztuka czasu. Mieszka w Galway.

Filmografia

2009 Sztuka czasu / The Art of Time (co-dir.)

2011 Outliving Dracula: Le Fanu's Carmilla (co-dir.)

Twórcy

reżyseria Fergus Daly, Katherine Waugh
scenariusz Katherine Waugh
zdjęcia Roberto Guerra, Alexei Jankowski, Mirko Tzotschew
montaż Tadhg O’Sullivan
muzyka Federico Pelle
producent Pat Collins
właściciel praw Fergus Daly
język angielski, rosyjski
barwa kolor