English

Moje Włochy

Bruno Colella
My Italy
Polska, Włochy 2016 / 91’
Do You Speak Chopin? Nigdy nie zapomnij kłamać

Czterej artyści: Krzysztof M. Bednarski, Thorsten Kirchhoff, Mark Kostabi, H. H. Lim. Jedno miejsce zamieszkania: Włochy. Jeden film: pomysłowa hybryda dokumentu i fabuły, która stara się zaprezentować sylwetki bohaterów w lekki i niebanalny sposób. Fachowe komentarze możemy usłyszeć tutaj tylko w pojedynczych scenach z udziałem krytyka Achille Bonito Olivy. Reszta to zabawa, dobrowolne schodzenie z piedestału i bezpretensjonalna gra ze swoim wizerunkiem. Wraz z rozwojem akcji kolejni twórcy przeżywają różne - absurdalne lub inspirujące - przygody. Jeden dostaje propozycję nie do odrzucenia, drugi musi wyruszyć w podróż. Wszyscy spotykają na swojej drodze barwne indywidua: wdowę po gangsterze, piękną nieznajomą czy byłego impresario, pracującego obecnie jako złomiarz. Całość spaja wątek, w którym reżyser Bruno Colella i jego wierny asystent odbywają pielgrzymkę w poszukiwaniu funduszy na zrealizowanie filmu.

Piotr Mirski

Bruno Colella

Urodził się w 1955 roku w Neapolu. Na początku swojej kariery pisał piosenki i komponował muzykę do sztuk teatralnych. Potem zaczął występować na scenie - jego jednoosobowym przedstawieniom, łączącym monologi ze śpiewem, towarzyszyły instalacje artystyczne i wideo-art. W tamtym okresie był związany z ruchem transawangardy. Z czasem zajął się reżyserowaniem spektakli. W latach 90. zadebiutował jako reżyser filmowy. Oprócz fabuł kręcił też dokumenty i teledyski.

Wybrana filmografia

1992 Amami / Daddy Don't Blush

1995 Parola di mago

1997 Il pigiama (short)

1999 Voglio stare sotto al letto

2004 Ladri di barzellette (co-dir.)

2015 Moje Włochy / My Italy

Twórcy

reżyseria Bruno Colella
scenariusz Bruno Colella
zdjęcia Blasco Giurato
montaż Francesco Tellico
muzyka Alvin Curran
obsada Bruno Colella, Krzysztof M. Bednarski, Thorsten Kirchhoff, Mark Kostabi, H. H. Lim, Achille Bonito Oliva, Jerzy Stuhr
producent Angiolo Bassi, Joanna Ronikier
produkcja Running Rabbit Films, Medditeranea Production, Telewizja Polska
język angielski, polski, włoski
barwa kolor