en

Kadry Wrocławia: Zagłada miasta

Images of Wroclaw: The Destruction of a City
  / 65’
napisy: polskie i angielskie

Prelekcja: prof. Tomasz Głowiński

6 maja 1945 roku podpisano kapitulację Festung Breslau, która zakończyła ponad trzymiesięczne walki o Wrocław toczone między Rosjanami i Niemcami. W wyniku tych dramatycznych trzech miesięcy w gruzach legła ponad połowa zabudowań miasta. Jednak koniec wojny nie oznaczał dla Wrocławia kresu zniszczeń, do dzieła przystąpili szabrownicy. Szczególnie dotkliwe okazały się grabieże dokonywane przez Rosjan.

Wyrok na miasto / A City Sentenced
reż. Janusz Chodnikiewicz, Polska 1968, 23'

Wstrząsający obraz życia oblężonego miasta. Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945.

Wrocławska opowieść / A Tale of Wroclaw
reż. Witold Lesiewicz, Polska 1969, 12'

Festung Breslau we wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń. Okres oblężenia wspominają nie tylko żołnierze każdej z walczących stron, ale też cywilni mieszkańcy miasta zamknięci w twierdzy. Ciekawym głosem są wspomnienia Iwana Koniewa, marszałka Armii Czerwonej, dowodzącego I frontem ukraińskim, którego jednostki brały udział w walkach o Festung Breslau.

Bitwa o Wrocław / The Battle for Wroclaw
reż. Maja Wójcik, Polska 1977, 30'

Historia walk o Wrocław, poczynając od lutego 1945 roku, do zakończenia wojny. W materiale wykorzystano archiwalne zdjęcia Wytwórni Filmów Dokumentalnych "Czołówka" oraz materiały z prywatnych zbiorów, m.in. aktora Marka Idzińskiego. Wśród wspominających tamte wydarzenia znalazł się m.in. Dmitrij Baltermants, radziecki korespondent wojenny.