English

Arábia

João Dumans, Affonso Uchoa
Brazylia 2017 / 96’
1945 Dzikie róże

Nastoletni Andre mieszka z młodszym bratem na przedmieściach brazylijskiego miasta Ouro Preto. Po wypadku jednego z robotników lokalnej fabryki, Andre zostaje wysłany do jego domu po niezbędne dokumenty. Wśród papierów znajduje zeszyt z osobistymi zapiskami Cristiano i zaczyna go czytać. Od tego momentu film zamienia się w opowieść o drodze, jaką przeszedł autor dziennika: więzienie, tułaczka w poszukiwaniu zajęcia, towarzysze wędrówki, miłość życia, a przede wszystkim praca, fizyczna, ciężka, czasem bezcelowa. Arabia to z jednej strony surowy zapis losów prostych brazylijskich robotników wędrujących od miasta do miasta, a z drugiej filozoficzno-polityczna ballada o pracy, jej etosie i szacunku dla ludzi, którzy ją wykonują. Oddając całkowicie głos swemu bohaterowi (granemu przez nieprofesjonalnego aktora o robotniczym pochodzeniu podobnym do pochodzenia Cristiana) i nadając jego słowom walor niemalże poetycki, reżyserzy stanęli w obronie wrażliwości i godności klasy pracującej swego kraju.

Karolina Kosińska

João Dumans

Brazylijski reżyser, scenarzysta i producent. Autor scenariusza do pokazywanego w Rotterdamie filmu Marílii Rochy Where I Grow Old (2016) oraz głośnego The Hidden Tiger (A Vizinhança de Tigre, 2014) wyreżyserowanego przez Affonso Uchoa. W 2017 Dumans i Uchoa wspólnie zrealizowali Arabię. Dumans jest także autorem filmu dokumentalnego Everybody Has its Own Way (2014).

Filmografia

2014 Everybody Has its Own Way (doc.)

2017 Arábia

Affonso Uchoa

Brazylijski reżyser filmowy. Autor filmu The Hidden Tiger (A Vizinhança de Tigre, 2014) okrzykniętego przez krytyków jednym z najważniejszych współczesnych filmów brazylijskich. Współreżyserowany przez niego, we współpracy z João Dumansem, film Arabia w dużym stopniu rozwija wątki obecne w The Hiden Tiger.

Filmografia

2014 A Vizinhança de Tigre

2017 Arábia

Twórcy

reżyseria João Dumans, Affonso Uchoa
scenariusz João Dumans, Affonso Uchoa
zdjęcia Leonardo Feliciano
montaż Luiz Pretti, Rodrigo Lima
obsada Aristides de Sousa, Murilo Caliari, Renata Cabral, Glaucia Vandeveld
producent Vitor Graize, Thiago Macedo Correia
produkcja Katásia, Vasto Mundo
właściciel praw Vitor
język portugalski