English

Mięso

Julia Ducournau
Raw / Grave
Francja 2016 / 98’
Marlina: zbrodnia w czterech aktach Misandrystki

Feministyczny body horror o byciu poza normą, hormonalnej burzy i seksualności młodych kobiet dorastających w świecie, w którym miarą atrakcyjności jest niska waga, a jedzenie stało się zbrodnią. Wegetarianka Justine zaczyna studia weterynaryjne, co w jej rodzinie jest tradycją. Przyjeżdża na uczelnię, gdzie już studiuje jej starsza i bardziej popularna siostra. Dla Justine, cichej myszki, życie w kampusie okazuje się koszmarem. A szczególnie otrzęsiny, podczas których zostaje zmuszona do zjedzenia surowej wątróbki z królika. Jednak traumatyczne przeżycie budzi w dziewczynie apetyt, z którego nie zdawała sobie sprawy. Kanibalizm w kinie nie jest niczym nowym, ale epatowanie krwią i przemocą nie jest sednem Mięsa. Debiut Julii Ducournau to studium kobiecego pożądania, odkrywania w sobie mroku oraz ulegania przyjemnościom ciała, które zupełnie nie mieszczą się w mieszczańskiej normie.

Ewa Szabłowska

nagrody

Cannes IFF Critics Week 2016 - FIPRESCI Prize; Austin Fantastic Fest 2016 - Best Director; London Film Festival 2016 (First Feature); Monster FF 2016 - Sutherland Award; Sitges IFF 2016 - Best Feature Length Film, Best European Feature

Julia Ducournau

Urodzona w 1983 roku francuska reżyserka i scenarzystka. Ukończyła paryską szkołę filmową Famis. W 2011 roku jest krótki metraż Junior wygrał nagrodę Petit Rail d'Or w Cannes. Mięso jest jej pełnometrażowym debiutem, sensacją ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

Filmografia

2011 Junior (short)

2016 Mięso / Grave / Raw

Twórcy

reżyseria Julia Ducournau
scenariusz Julia Ducournau
zdjęcia Ruben Impens
montaż Jean-Christophe Bouzy
muzyka Jim Williams
obsada Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Naït Oufella, Laurent Lucas, Joana Preiss
producent Jean des Forêts
produkcja A Petit Film, Rouge International and FraKas Prods
polski dystrybutor UIP
język francuski
barwa kolor