English

Wszechstronna dziewczyna

Colm McCarthy
The Girl with All the Gifts
Wielka Brytania 2016 / 111’
Ogary miłości Zabójcza ziemia

Brytyjskie spojrzenie na apokalipsę wywiedzione z kart powieści scenarzysty komiksowego Mike'a Careya. Co ciekawe, zarówno film, jak i książka powstawały równolegle. Zniszczony przez globalną katastrofę świat przyszłości zaludniony jest przez żądne ludzkiego mięsa stwory. Nadzieją dla ocalonych wydają się militaryzacja życia codziennego oraz prac nad stworzeniem człowieka-hybrydy, zdolnego przetrwać na skażonym terenie. Obiecującym obiektem badań jest dziewczyna o imieniu Melanie, która jednak staje przed egzystencjalnym pytaniem: do którego gatunku należę? Wszechstronna dziewczyna czerpie po równo z wyspiarskiego hitu sprzed lat 28 dni później, głośnej gry na PlayStation The Last of Us oraz kultowej powieści Richarda Mathesona Jestem legendą, stuprocentowo świadomie godząc się na status popkulturowego amalgamatu. Colm McCarthy jednak z gracją baletnicy omija czyhające na niego pułapki konwencji.

Bartosz Czartoryski

nagrody

Austin Fantastic Fest 2016 – Best Director; British Independent Film Awards 2016 – Breakthrough Producer; Sitges Catalonian IFF 2016 – Best Actress

Colm McCarthy

Szkocki reżyser do tej pory kojarzony głównie z telewizją, odpowiedzialny za pojedyncze odcinki popularnych seriali takich jak SherlockPeaky Blinders czy ostatnio Krypton. Samouk, odpuścił sobie szkołę filmową i zamiast chodzić na wykłady, czas spędzał przez ekranem, chłonąc kolejne filmy. Z czasem, razem z przyjaciółmi, zaczął montować nakręcone przez siebie epizody ze scenami z darmowych źródeł. Zawodu, jak twierdzi, nauczył się z książek.

Filmografia

2016 Wszechstronna dziewczyna / The Girl with All the Gifts

Twórcy

reżyseria Colm McCarthy
scenariusz Mike Carey
zdjęcia Simon Dennis
montaż Matthew Cannings
muzyka Cristobal Tapia de Veer
obsada Gemma Arterton, Glenn Close, Dominique Tipper, Sennia Nanua, Paddy Considine
producent Camille Gatin, Angus Lamont
produkcja Poison Chef, BFI Film Fund, Altitude Film Entertainment, Creative England
właściciel praw Park Circus
język angielski
barwa kolor