English

Mikrokosmos

Claude Nuridsany, Marie Pérennou
Microcosmos / Microcosmos: Le peuple de l’herbe
Francja, Szwajcaria, Włochy 1996 / 80’
Imperium zmysłów Noce nad Zayanderud

Już po raz 21. w konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka nagrodzono młodego krytyka. Tegoroczny laureat Sebastian Smoliński zgodnie z wieloletnią tradycją zaprezentuje na festiwalu wybrany przez siebie film – będzie to Mikrokosmos, dokument przyrodniczy Claude’a Nuridsany’ego i Marie Pérennou. Przed projekcją filmu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród krytykom i krytyczkom nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu.

Zamieszkany przez owady i mięczaki skrawek łąki, na którym znane ludziom zasady gry ulegają zawieszeniu. Nieprzerywany słowami ciąg obrazów i dźwięków przybliżający nam rzeczywistość, do której nie mamy na co dzień dostępu. Mikrokosmos to kamień milowy w rozwoju kina przyrodniczego, proponujący tak trudną w realizacji i wyrafinowaną formułę widowiska, że do dziś właściwie nie znalazła ona naśladowców. Obywając się bez antropomorfizującego komentarza zza kadru, Claude Nuridsany i Marie Pérennou opowiadają o najmniejszych mieszkańcach Ziemi, których przygody urastają w ich obiektywie do niemal mitycznych rozmiarów. Dokument, zrealizowany w dużej mierze w studyjnych warunkach, stanowi ponadto ukoronowanie francuskiej tradycji kina o zwierzętach, zapoczątkowanej w epoce niemej przez genialnego Jeana Painlevégo. Mimo upływu lat Mikrokosmos to wciąż najwybitniejszy film o nie-ludzkim doświadczeniu: mroczna łąkowa kołysanka szukająca zwierzęcego punktu widzenia. Kino totalne w mikroskali.

Sebastian Smoliński

nagrody

Cannes IFF 1996 – Grand Technical Prize; César Awards 1997 – Best Music, Best Cinematography, Best Editing, Best Sound, Best Producer

Claude Nuridsany, Marie Pérennou

Duet francuskich biologów, fotografów i filmowców. Zanim zadebiutowali przełomowym dla kina przyrodniczego Mikrokosmosem, zajmowali się fotografią przyrody. Wydali kilka książek z własnymi zdjęciami natury, np. Photographier la nature (1980) i La Planète des insectes (1983). Nakręcili jak dotąd trzy pełnometrażowe filmy, jednak ani Genesis, ani La clé des champs nie powtórzyły sukcesu Mikrokosmosu. Ich dzieła to eseje przyrodnicze, łączące niekiedy zdjęcia dokumentalne z epizodami fabularyzowanymi.

Filmografia

1996 Mikrokosmos / Microcosmos: Le peuple de l’herbe / Microcosmos

2000 Genesis

2011 La clé des champs / The Field of Enchantment

Twórcy

reżyseria Claude Nuridsany, Marie Pérennou
scenariusz Claude Nuridsany, Marie Pérennou
zdjęcia Thierry Machado
montaż Florence Ricard, Marie-Josèphe Yoyotte
muzyka Bruno Coulais
obsada Jacques Perrin
producent Christophe Barratier, Yvette Mallet, Jacques Perrin
produkcja Galatée Films, France 2 Cinéma, Canal+, Bac Films, Delta Images, Les Productions JMH, Urania Film, Télévision Suisse-Romande
właściciel praw Galatee Films
język francuski