English

Wittgenstein

Derek Jarman
Wielka Brytania, Japonia 1993 / 72’
Stalker

Wysoce niekonwencjonalna i idiosynkratyczna biografia austriacko-brytyjskiego myśliciela Ludwiga Wittgensteina, budząca skojarzenia ze snutymi przez Kena Russella fantazjami na temat życia wielkich kompozytorów. Celem reżysera, Dereka Jarmana, wydaje się udowodnienie słuszności słów Wittgensteina o tym, że dzieło filozoficzne może w całości składać się z żartów. Chociaż film jest skomponowany z komediowych skeczy i kampowych wizji, to jego główną treść stanowi intelektualny proces, jaki nieustannie trwa w umyśle tytułowego bohatera. Autor Dociekań filozoficznych, portretowany na zmianę jako chłopiec i dojrzały mężczyzna, pozostaje kimś wręcz chorobliwie refleksyjnym, obojętnie, czy znajduje się na sali wykładowej, próbuje przeżyć na froncie, czy staje w oko w oko z zielonoskórym przybyszem z Marsa.

Seanse towarzyszą premierze pierwszej książki Dereka Jarmana przetłumaczonej na język polski, wydanej nakładem Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach - Chroma. Księga kolorów

Po seansie (7 sierpnia)odbędzie się spotkanie z Anną i Wilhelmem Sasnalami, Małgorzatą Radkiewicz i Pawłem Świerczkiem.

Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Zajmuje się wspieraniem produkcji filmów (Silesia Film Commission, Śląski Fundusz Filmowy), ich popularyzacją poprzez m.in. prowadzenie pięciu kin w województwie śląskim (Kino Kosmos, Kino Światowid, Kinoteatr Rialto, Kino Janosik, Kino Bałtyk) oraz archiwizacją (Filmoteka Śląska).

Piotr Mirski

nagrody

Berlin IFF 1993 – Teddy for Best Feature Film

Derek Jarman

Urodzony w 1942 roku w Northwood w Wielkiej Brytanii. Ikona kina queer i kontrkultury, artysta i aktywista. Ceniony scenograf (m.in. Diabły Kena Russella), twórca eksperymentalnych filmów na taśmie Super 8 mm, wytrawny ogrodnik. W pełnym metrażu zadebiutował w 1976 roku Sebastianem – gejowską interpretacją legendy o świętym. Homoseksualne wątki wyszukiwał w literaturze (Szekspirowskie Anielskie rozmowy), w życiorysach postaci historycznych (Edward II) i przedstawicieli świata kultury (Wittgenstein). Połączenie niepowtarzalnej queerowej estetyki i punkowego, anarchizującego przesłania było dla Jarmana elementem sprzeciwu wobec konserwatywnej rzeczywistości. Zmarł na AIDS w roku 1994. Bohater retrospektywy podczas trzeciej edycji MFF Nowe Horyzonty.

Wybrana filmografia

1976 Sebastian / Sebastiane

1979 Burza / The Tempest

1986 Anielskie rozmowy / The Angelic Conversation

1993 Wittgenstein

1993 Blue

Twórcy

reżyseria Derek Jarman
scenariusz Derek Jarman, Terry Eagleton, Ken Butler
zdjęcia James Welland
montaż Budge Tremlett
muzyka Jan Latham-Koenig
obsada Karl Johnson, Clancy Chassay, Michael Gough, Tilda Swinton, John Quentin
producent Tariq Ali
produkcja BFI Production, Bandung Productions, Channel Four Films, Uplink
właściciel praw BFI
język angielski, rosyjski
barwa kolor