English

Stalker

Andrei Tarkovsky
ZSRR 1979 / 163’
Robotnicy '80 Wittgenstein

Wiele lat temu w nienazwanym kraju doszło do tajemniczego kataklizmu. W jego wyniku powstała Strefa, skażone i niebezpieczne miejsce, w sercu którego znajduje się tajemniczy pokój, gdzie spełniają się najskrytsze marzenia. Być może uderzył tam meteoryt albo rozbił się statek kosmiczny. A może było to coś, co wymyka się racjonalnemu pojmowaniu: boża interwencja, cud w ściśle religijnym znaczeniu tego słowa. Bez względu na odpowiedź do strzeżonej przez żandarmów Strefy wybierają się nielegalne pielgrzymki, którym przewodzą najemnicy zwani stalkerami. Film wielkiego Andrieja Tarkowskiego jest opowieścią o spotkaniu z Nieznanym, która co prawda ma wiele wspólnego z fantastyką naukową, ale wychodzi daleko poza kino gatunkowe. Równie ascetyczna, co piękna oprawa wizualna, powolne tempo narracji, fascynująco niejednoznaczna wymowa – to wszystko sprawia, że seans zmienia się w doświadczenie z pogranicza medytacji i narkotykowego tripu.

Piotr Mirski

Andrei Tarkovsky

(1932–1986). Reżyserskiego rzemiosła uczył się na WGIK w Moskwie, gdzie jego mentorem był Michaił Romm. Zadebiutował Dzieckiem wojny, które uhonorowano Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Później zrealizował m.in. Andrieja RublowaSolaris i Zwierciadło. Ingmar Bergman powiedział o nim, że wymyślił nowy język, zgodny z naturą kina, chwytający życie jako odbicie, życie jako sen. Wpływ Tarkowskiego można znaleźć w filmach wielu współczesnych twórców, od Carlosa Reygadasa po Nicolasa Windinga Refna.

Wybrana filmografia

1962 Dziecko wojny / Ivanovo detstvo / Ivan's Childhood

1966 Andriej Rublow / Andrey Rublyov / Andrei Rublev

1972 Solaris / Solyaris

1975 Zwierciadło / Zerkalo / The Mirror

1979 Stalker

1986 Ofiarowanie / Offret / Sacrifice

Twórcy

reżyseria Andrei Tarkovsky
scenariusz Arkadiy Strugatskiy, Boris Strugatskiy, Andrei Tarkovsky (based on a novel by Arkadiy Strugatskiy and Boris Strugatskiy)
zdjęcia Aleksandr Knyazhinskiy, Georgi Rerberg, Leonid Kalashnikov
montaż Lyudmila Feyginova
muzyka Eduard Artemev
obsada Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn, Nikolay Grinko, Natalya Abramova
producent Aleksandra Demidova
produkcja Mosfilm, Vtoroe Tvorcheskoe Obedinenie
właściciel praw MOS film
język rosyjski
barwa kolor i cz.-b.